سازمان بهداشت جهانی، جدیدترین کتابچه راهنما در مورد میزان قند مصرفی را منتشر کرد

سازمان بهداشت جهانی، جدیدترین کتابچه راهنما در مورد میزان قند مصرفی را منتشر کرد

کاهش مصرف قند

نقش مهم فدراسیون جهانی دندانپزشکی در انتشار کتابچه راهنمای جدید سازمان بهداشت جهانی در مورد قند مصرفی

سازمان بهداشت جهانی،  جدیدترین کتابچه راهنما در مورد میزان قند مصرفی را منتشر کرد.

این کتابچه راهنما ( گاید لاین ) نکات و تو صیه های مفیدی در مورد میزان قند آزاد مصرفی ارایه می دهد. توصیه های مندرج در این کتابچه راهنما مبتنی بر شواهد علمی و بالینی بوده و هدف از آن کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای غیرواگیر دار در کودکان و بزرگسالان است. این نسخه جدید و به روز شده کتابچه راهنمای سازما بهداشت جهانی بر دو نکته اصلی تاکید دارد:
-پیشگیری و کنترل اضافه وزن ناسالم
-پیشگیری و کنترل پوسیدگی دندان
کتابچه راهنمای سازمان بهداشت جهانی در مورد میزان قند مصرفی کودکان و بزرگسالان محور اصلی بحث و تبادل نظر در فروم جهانی سلامت دهان خواهد بود. این فروم در حاشیه کنگره جهانی دندانپزشکی که در بانکوک برگزار می شود، تشکیل خواهد شد.
آنچه که در کتابچه راهنمای 2002 سازمان بهداشت جهانی در مورد میزان مصرف قند آزاد مطرح شده بود، بار دیگر در نسخه بروز شده آن نیز تأیید شده است.
بر طبق کتابچه راهنمای 2002، میزان مصرف قند باید کمتر از 10 درصد کل کالری روزانه باشد. هر چند در نسخه بروز شده این کتابچه راهنما ذکر شده چنانچه میزان قند مصرفی به زیر 5 درصد کل کالری روزانه کاهش یابد یعنی حدود 25 گرم ( 6 قاشق چایخوری شکر )، برای سلامتی مفیدتر خواهد بود.
سازمان بهداشت جهانی بیان می کند که بیشتر قندی که در طول روز مصرف می شود، قند پنهان است یعنی قندی که در فراورده های غذایی مصرف شده وجود دارد. برای مثال یک قاشق غذا خوری کچاپ حاوی 4 گرم (حدود 1 قاشق چایخوری) شکر می­باشد و یا یک قوطی سودای (نوشابه غیرالکلی) شیرین شده بیش از 40 گرم ( حدود 10 قاشق چایخوری ) شکر دارد. فدراسیون جهانی دندانپزشکی نقش مهمی در لحاظ شدن مبحث پوسیدگی دندانی در کتابچه راهنمای جدید سازمان بهداشت جهانی داشته است. متخصصین وکارشناسان فدراسیون جهانی دندانپزشکی با صحبت در محافل عمومی و نیز برگزاری جلسه با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی، آنان را بیش از پیش نسبت به اهمیت سلامت دندانها آگاه کردند و در نتیجه آنان را قانع کردند که پوسیدگی دندانی نیز علاوه بر ا ضافه وزن و چاقی در مباحث مربوط به قند مصرفی مورد توجه قرار گیرد.
پیرو انتشار نسخه جدید کتابچه راهنمای قند مصرفی در مارس 2015، فدراسیون جهانی دندانپزشکی نه تنها با ارایه  استدلال های محکم از توصیه های جدید این کتابچه د رمورد قند مصرفی حمایت کرد بلکه شواهد زیادی در مورد اثرات سوء قند بر سلامت دندان ها ارایه  کرد تا بیش از پیش استدلال های خود را تقویت سازد. فدراسیون جهانی دندانپزشکی همچنین اظهار داشت که بیماری های دهان، جزء جدایی ناپذیر بیماری های غیرواگیر دار هستند.
بنابراین مسؤولیتی  که در قبال این بیماری ها برعهده نظام های سلامت است باید در برگیرنده بیماری های دهان  نیز باشد.
سلامت دهان از حقوق اولیه واساسی افراد به حساب می­ آید که باید در پیاده سازی برنامه عملیاتی مربوط به بیماری های غیرواگیردار و برنامه های آتی سازمان  بهداشت جهانی جهت مقابله با این بیماری ها مورد توجه قرار گیرد.

دکتر فرانسیسکو برانکا مدیر بخش تغذیه  وسلامت سازمان بهداشت جهانی می­ گوید:” شواهد محکم  و متقنی در اختیار ماست که نشان می­ دهد چنانچه مصرف قند آزاد به کمتر از 10% کل کالری روزانه برسد، ریسک اضافه وزن، چاقی و پوسیدگی دندانی کاهش می ­یابد. چنانچه دولت ها بر تعهد خود نسبت به کاهش بار بیماری های غیرواگیر دار بر  نظام سلامت پای بند هستند، می بایست در برنامه های کلان وسیاست های خود تغییر ایجاد کنند به نحوی که این سیاست ها با توصیه های سازمان بهداشت جهانی ( مصرف قند آزاد کمتر از 10% کل کالری روزانه) هم راستا باشد. هم سویی با توصیه های سازمان بهداشت جهانی در مورد مصرف قند در کاهش بار بیماریهای غیرواگیر دار بر نظام سلامت، نقش کلیدی دارد.

 

;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی