رادیوگرافی دندانپزشکی

رادیوگرافی دندانپزشکی

رادیوگرافی دندانپزشکی

راديوگرافي دندان­پزشکي، ابزار تشخيص مهمي است که به دندان­پزشک کمک مي­ کند بيماري­ ها و يا آسيب­ هاي دنداني را که در معاينه باليني و با چشم غير مسلح ديده نشده­ اند، شناسايي کند. دفعات تجويز راديوگرافي تشخيصي دندان­پزشکي به عوامل مختلفي بستگي دارد. عواملي مانند وضعيت فعلي سلامت دهان و دندان فرد، سن بيمار، ريسک ايجاد بيماري در وي و نيز وجود علائم و نشانه­ هاي بيماري دهان در فرد مذکور مشخص مي ­کنند که  چند وقت يک­بار نياز به تجويز راديوگرافي دندان­پزشکي وجود دارد.

رادیوگرافی دندانپزشکی
رادیوگرافی دندانپزشکی

 

به­ طور مثال کودکان نسبت به بزرگسالان بيشتر به راديوگرافي تشخيصي نياز دارند چون دندان­ ها و فک ­هاي آنان در حال رشد است و احتمال بيشتري براي پوسيدگي دندان­ هاي آنان نسبت به بزرگسالان وجود دارد.

دندان­پزشک، تاريخچه پزشکي و دندان­پزشکي شما را بررسي مي­ کند، معاينه کلينيکي يا باليني را در مورد شما انجام مي­ دهد و در نهايت تصميم مي ­گيرد که آيا نياز به تجويز راديوگرافي دندان­پزشکي هست يا خير.

رادیوگرافی دندانپزشکی

اگر شما بيمار جديد باشيد يعني براي اولين بار به يک دندان­پزشک بخصوص مراجعه کرده باشيد، دندانپزشک براي آن­که وضعيت فعلي سلامت دهان و دندان شما را بررسي کند براي شما راديوگرافي تجويز خواهد نمود. اين راديوگرافي به­ عنوان مرجعي جهت بررسي­ هاي آينده نيز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بدين صورت که تغييرات ايجاد شده در دهان و دندان شما در گذر زمان با مرجع قرار دادن راديوگرافي اوليه صورت مي ­پذيرد.

رادیوگرافی دندانپزشکی

 

 براي تشکيل پرونده براي اولين بار نزد دندان­پزشک لازم است که سري کامل راديوگرافي براي شما تجويز شود تا وضعيت پوسيدگي­ هاي دنداني، سلامت لثه­ ها و يا رشد و تکامل دندان­ هاي شما بررسي گردد. اگر کليشه­ هاي راديوگرافي نزد دندان­پزشک قبلي شما موجود باشد، دندان­پزشک جديد از شما مي­ خواهد که يک کپي از راديوگرافي قبلي را براي وي بياوريد.

رادیوگرافی دندانپزشکی

(سر دبير علمي سيمادنت: در حال حاضر بيشتر مراکز راديولوژي از تکنولوژي راديوگرافي ديجيتال بهره ­مند هستند و به راحتي مي توان چندين کپي از کليشه­ هاي راديوگرافي تهيه کرد.) از هر دو دندان­پزشکتان بخواهيد که کليشه­ هاي راديوگرافي را براي يکديگر ارسال نمايند.

پروسه انجام راديوگرافي دندان­پزشکي ايمن است با اين وجود نيازمند سطح پاييني از مراقبت مربوط به رادياسيون مي باشد. اين مراقبت سبب مي شود که ريسک اثرات بالقوه آسيب­ رسان اين فرآيند به حداقل ممکن برسد.

رادیوگرافی دندانپزشکی

 

تکنيک­ ها و وسايل مورد استفاده در راديولوژي دندان­پزشکي به­ گونه­ اي طراحي شده است که ميزان در معرض قرار گرفتن بدن شما را به تابش اشعه محدود مي ­سازد و تمام احتياط­ هاي لازم صورت مي­ گيرد تا ميزان اکسپوز (در معرض قرار گرفتن) شما به اشعه به حداقل ممکن برسد.( يعني رعايت اصل ALARA يا  As Low As  Reasonable Achievable)
کاربرد روپوش سربي ميزان اکسپوز به شکم را کاهش دهد. روپوش سربي چنان­چه با پروسه تهيه راديوگرافي­ هاي دندان­پزشکي تداخل نداشته باشد، مورد استفاده قرار مي ­گيرد.

رادیوگرافی دندانپزشکی

 

محافظ سربي تيروئيد (leaded thyroid collar) از تيروئيد در برابر اشعه محافظت مي­ کند و بايد هر زمان که لازم بود مورد استفاده قرار گيرد.

استفاده از محافظ سربي تيروئيد در هنگام تهيه راديوگرافي دندان­پزشکي براي خانم­ ها در سنين باروري، خانم­ هاي باردار و کودکان توصيه شده است.

رادیوگرافی دندانپزشکی

 

آيا باردار هستيد؟

حتما در مورد بارداري، دندان­پزشک را مطلع سازيد. در دوران بارداري، ممکن است تهيه راديوگرافي دندان پزشکي از دندان­ هاي شما به ­عنوان بخشي از پروسه درمانتان، مورد نياز باشد. در اين شرايط روپوش سربي و محافظ سربي تيروئيد بايد مورد استفاده قرار گيرد تا از شما و جنين شما محافظت کند. اگر تصميم داريد که بچه­ دار شويد و يا به نوزادتان شير بدهيد، لازم نيست گرفتن راديوگرافي دنداني را به تعويق بياندازيد.

ارتباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت