دیپ بایت

دیپ بایت

مدت زمان ارتودنسی دندان
0
(0)

دیپ بایت یا DEEP BITE نوعی مال اکلوژن است که در اثر نامرتبی دندان ها و فک ها اتفاق میافتد و در بسیاری از موارد عامل ژنتیکی پشت آن وجود دارد،اما عوامل دیگری مانند پوسیدگی و بد بودن دندان نیز وجود دارد که ممکن از علت های اصلی تشکیل و به وجود آمدم این مشکل شود. دیپ بایت زمانی اتفاق می افتد که یک همپوشانی عمودی غیر طبیعی بین دندان های بالا و پایین وجود داشته باشد. در بایت معمولی دندان های جلویی فک بالا حدود 1 تا 2 میلی متر جلوتر از دندان های جلوی فک پایین قرار دارند که در اوربایت این فاصله به 3 میلی متر و کمی بیشتر نیز می‌رسد و عمق فاجعه در دیپ بایت است. جایی که این فاصله به 4 تا 10 میلی متر افزایش می‌یابد.

بزارید در ابتدا عامل اصلی تشکیل دهنده مال اکلوژن و دیپ بایت رو شرح بدیم که برخی از عادات روزمره و زشت چه بلایی سر دندان‌ها و زیبایی صورت می‌آورد به عنوان مثال برخی از مواردی که در روند این بیماری کمک می‌کند عبارت ‌اند از :

عوامل موثر در دیپ بایت

 • _عادات بد دهانی

برخی عادت هایی که افراد از سنین پایین و دوران کودکی با خود تا به بزرگسالی آوردند و مدام در حال تکرار آن‌ها هستند در بلند مدت تاثیر بسیار بدی روی دندان ها خواهد گذاشت.

 • _مکیدن انگشت

یکی از این عادت های بد مکیدن انگشتان است، این حرکت ممکن است از روی عوامل روانشناسی از جمله استرس باشد ولی توجه کنید که دستان در طول روز مدام در بیرون در معرض آلوده شدن به انواع میکروب ها هستند و با این کار به راحتی راه را برای ورود باکتری ها به بدن و دهان باز می‌کنیم.

 • _خام جویدن

یکی دیگر از عادت بد و شایع که تقریبا اکثر افراد در ابتدای دوران کودکی خود با آن درگیر بودند برخی از آن‌ها توانستند این عادت زشت را ترک کنند ولی برخی تا بزرگسالی آن را ادامه داده‌اند و با این کار به دندان های خود آسیب های زیادی می‌رسانند که یکی از آن‌ها دیپ بایت دندان در بزرگسالی است.

 • _جراحی نامناسب دندان

یکی دیگر از عامل تشکیل شدن دیپ بایت جراحی های دندانپزشکی ناموفق و نیمه کاره است که به دلیل انتخاب متخصص ارتودنسی اشتباه است و در بلند مدت به دندان های فرد آسیب می‌رساند.

عوارض دیپ بایت و علائم تشخیص آن

برای تشخیص انواع بیماری به طور کلی ویزیت های مداوم به متخصص و پزشک به شما کمک می‌کند تا در اولین فرصت و علائم بیماری را تشخیص داده و هرچه سریعتر اقدام به درمان آن کنید، بیماری دیپ بایت نیز از این قاعده مستثنی نیست و در مراجعه های اولیه به متخصص ارتودنسی قابل تشخیص است. به دلیل اینکه نامرتبی های بدی در فرم صورت و دندان های فرد رخ می‌دهد عوارض بدی چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ فیزیکی بر فرد بیمار تحمیل می‌شود، به شرح زیر می باشد:

دیپ بایت باعث چه مشکلاتی می‌شود و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

 1. درد فک به طور مداوم
 2. سر درد های مزمن
 3. حساس شدن دندان و پیدا کردن حساسیت
 4. مشکلات جویدن و غذا خوردن
 5. مشکل در صحبت کردن

دیپ بایت

چرا دیپ بایت مهم است و باید زود درمان شود؟

در ابتدای این مقاله به دلیل و اهمیت برطرف کردن این مشکل اشاره کردیم که به طور کلی این بیماری علاوه بر مشکلات ظاهری که به وجود می‌آورد و بیمار را از نظر ظاهر زشت می‌کند و از لبخند های زیبا او را باز می‌دارد، در بلند مدت فرد را درگیر عوارض بدی می‌کند که برخی از این عوارض را در ادامه شرح می‌دهیم.

آسیب هایی که به دهان و دندان وارد می‌شود

 • _به دلیل کج و کوله بودن فک دندان ها به طور مداوم بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند و در بلند مدت باعث ایجاد پوسیدگی و چرک و بیمار لثه می‌شود.
 • _به دلیل برخورد دندان های فک جلو با بالایی باعث می‌شود که علاوه بر ضربه به خود دندان سقف فک نیز دچار آسیب دیدگی شود.
 • _یکی دیگر از مشکلات شایع اختلال در غذا خوردن و جویدن است.
 • _ایجاد مشکل در تکلم و سخن گفتن.

ارباط با تلگرام

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت