خدمات ما
بیشتر
دیپ بایت

دیپ بایت

مدت زمان ارتودنسی دندان

دیپ بایت یا DEEP BITE نوعی مال اکلوژن است که در اثر نامرتبی دندان ها و فک ها اتفاق میافتد و در بسیاری از موارد عامل ژنتیکی پشت آن وجود دارد، اما عوامل دیگری مانند پوسیدگی و بد بودن دندان نیز وجود دارد که ممکن از علت های اصلی تشکیل و به وجود آمدم این مشکل شود.
دیپ بایت زمانی اتفاق می افتد که یک همپوشانی عمودی غیر طبیعی بین دندان های بالا و پایین وجود داشته باشد. در بایت معمولی دندان های جلویی فک بالا حدود 1 تا 2 میلی متر جلوتر از دندان های جلوی فک پایین قرار دارند که در اوربایت این فاصله به 3 میلی متر و کمی بیشتر نیز می‌رسد و عمق فاجعه در دیپ بایت است. جایی که این فاصله به 4 تا 10 میلی متر افزایش می‌یابد.

بزارید در ابتدا عامل اصلی تشکیل دهنده مال اکلوژن و دیپ بایت رو شرح بدیم که برخی از عادات روزمره و زشت چه بلایی سر دندان‌ها و زیبایی صورت می‌آورد به عنوان مثال برخی از مواردی که در روند این بیماری کمک می‌کند عبارت ‌اند از :

 

 • عادات بدن دهانی

برخی عادت هایی که افراد از سنین پایین و دوران کودکی با خود تا به بزرگ سالی آوردند و مدام در حال تکرار آن‌ها هستند در بلند مدت تاثیر بسیار بدی روی دندان ها خواهد گذاشت

 • مکیدن انگشت

یکی از این عادت های بد مکیدن انگشتان است، این حرکت ممکن است از روی عوامل روانشناسی از جمله استرس باشد ولی توجه کنید که دستان در طول روز مدام در بیرون در معرض آلوده شدن به انواع میکروب ها هستند و با این کار به راحتی راه را برای ورود باکتری ها را به بدن و دهان باز می‌کنیم

 • خانم جوییدن

یکی دیگر از عادت بد و شایع که تقریبا اکثر افراد در ابتدای دوران کودکی خود با آن درگیر بودند برخی از آن‌ها توانستند این عادت زشت را ترک کنند ولی برخی تا بزرگسالی آن را ادامه داده‌اند و با این کار به دندان های خود آسیب های زیادی می‌رسانند که یکی از آن‌ها دیپ بایت دندان در بزرگسالی است

 • جراحی نامناسب دندان

یکی دیگر از عامل تشکیل شدن دیپ بایت جراحی های دندانپزشکی نا موفق و نیمه کاره است که به دلیل انتخاب متخصص ارتودنسی اشتباه است و در بلند مدت به دندان های فرد آسیب می‌رساند

عوارض دیپ بایت و علائم تشخیص آن

برای تشخیص انواع بیماری به طور کلی ویزیت های مداوم به متخصص و پزشک به شما کمک می‌کند تا در اولین فرصت و علائم بیماری را تشخیص داده و هرچه سریغ تر اقدام به درمان آن کنید، بیماری دیپ بایت نیز از این قائده مستثنی نیست و در مراجعه های اولیه به متخصص ارتودنسی قابل تشخیص است.

به دلیل اینکه نامرتبی های بدی در فورم صورت و دندان های فرد رخ می‌دهد عوارض بدی چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ فیزیکی بر فرد بیمار تحمیل می‌شود، برخی از این عوارض که قصد شرح آن‌ها را داریم.

دیپ بایت باعث چه مشکلاتی می‌شود و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

 

 1. درد فک به طور مداوم
 2. سر درد های مزمن
 3. حساس شدن دندان و پیدا کردن حساسیت
 4. مشکلات جویدن و غذا خوردن
 5. مشکل در صحبت کردن

تمام این علائم نشان دهنده این بیماری است در صورتی که چنین علائمی در خود مشاهده کردید در اولین اقدام به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا مشکل برطرف شود، پیشنهاد ما این است که بعد از جراجی پیش متخصص ایمپلنت جهت زیبایی بیشتر و فرم بخشی به دندان‌ها نیز مراجعه نمایید.

دیپ بایت

چرا دیپ بایت مهم است و باید زود درمان شود

در ابتدای این مقاله به دلیل و اهمیت برطرف کردن این مشکل اشاره کردیم که به طور کلی این بیماری علاوه بر مشکلات ظاهری که به وجود می‌آورد و بیمار را از نظر ظاهر زشت می‌کند و از لبخند های زیبا اورا باز می‌دارد، در بلند مدت فرد را درگیر عوارض بدی برای می‌کند که برخی از این عوارض را در ادامه شرح می‌دهیم.

آسیب هایی که به دهان و دندان وارد می‌شود

 • به دلیل کج و کوله بودن فک دندان ها به طور مداوم بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند و در بلند مدت باعث ایجاد پوسیدگی و چرک و بیمار لثه می‌شود.
 • به دلیل برخورد دندان های فک جلوبا بالایی باعث می‌شود که علاوه بر ضربه به خود دندان سقف فک نیز دچار آسیب دیدگی شود
 • یکی دیگر از مشکلات شایع اختلال در غذا خوردن و جوییدن است
 • ایجاد مشکل در تکلم و سخن گفتن

نتیچه گیری
ممنونیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید ما در این محتوا سعی کردیم شما را با انواع عوارض و راه های تشخیص دیپ بایت آشنا کنیم که در صورت مشاهده علائم به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید، شما میتوانید هر سوالی که در این رابطه دارید را از دکتر داوودیان ارتودنتسیت برتر تهران بپرسید و پاسخ های خود را به صورت تخصصی دریافت نمایید کافیست از صفحه تماس باما با مشاورین سیمادنت در ارتباط باشید.

 

ارباط با تلگرام

 

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی