خدمات ما
بیشتر
دندان عقل

دندان عقل

دندان عقل

بسیاری از افراد به دنبال کشیدن دندان های عقل خود هستند، این درحالی است که دندان های آن ها حتی در بسیاری از موارد سالم است. بهتر است در حین رشد دندان عقل و همچنین بعد از رشد کامل آن ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت آن ها مطلع شوید. توجه داشته باشید ممکن است شما یک یا چند دندان عقل را حتی به صورت ژنتیکی نداشته باشید.

دندان عقل چیست؟

دندان هاي عقل و يا در اصطلاح علمي مولرهاي سوم، آخرين دنداني هستند که در سيستم دنداني دائمي و در يک فرد بالغ رويش پيدا مي کنند. علت نامگذاري اين دندان ها به عنوان دندان عقل نيز به همين دليل است. يکي از مراحل ويزيت دندانپزشکي، معاينه وضعيت آن ها است. دندانپزشک وضعيت سلامت و موقعيت دندان عقل را بررسي مي کند تا بداند آيا در وضعيت مناسبي قرار گرفته است يا خير.

مزایا و معایب کشیدن دندان عقل

دندان عقل اکثر افراد در حدود سنین 18 تا 21 سالگی ظاهر می شود، اما این تجربه می تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد. برخی از دندان های عقل بدون اینکه ما متوجه شویم ظاهر می شوند و برخی دیگر آنقدر درد ایجاد می کنند که نمی توانید رویش آنها را نادیده بگیرید. اما مزایا و معایب کشیدن دندان عقل چیست و اهمیت ندادن به رشد دندان عقل چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

در بسیاری از افراد، دندان عقل از همان زیر لثه شکسته می شود و رشد نمی کند یا بخشی از آنها می شکند که این موضوع در فک پایین بیشتر از فک بالا شایع است. دلیل آن معمولاً این است که فضای کافی در فک وجود ندارد. دندان های دیگر ممکن است در مسیر دندان عقل قرار گیرند یا ممکن است کج رشد کنند.دندان عقلی که به طور کامل رشد نمی کند (که به آن دندان عقل نهفته نیز می گویند) اغلب مشکلی ایجاد نمی کند. اما گاهی اوقات منجر به درد، تورم، پوسیدگی دندان یا التهاب لثه می شوند؛ دندان عقل نهفته ممکن است دندان های دیگر را از مسیر خود خارج کند.بحث های زیادی در مورد مزایا و معایب کشیدن دندان عقل وجود دارد و دانستن جوانب مثبت و منفی آن قبل از برای تصمیم گیری شما مفید می باشد. بیایید نگاهی به مزایا و معایب کشیدن دندان عقل بیندازیم.

رشد دندان های عقل به 4 صورت است:

  1. به سمت دندان دیگر و زاویه دار
  2. به سمت پشت دهان و زاویه دار
  3. با زاویه نسبت به دندان دیگر
  4. منظم و عمودی همانند بقیه دندان ها

رشد دندان عقل اگر به صورت طبیعی بوده و فضای کافی داشته باشد هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی کند و برای هضم و جویدن غذا نیز می تواند کمک خوبی باشد اما اگر فضای دهان کافی نباشد به دندان شماره هفت آسیب وارد می کند.

 

دندان عقل

آیا کشیدن دندان عقل الزامی است؟

چنانچه دندان های عقل در دهان شما به صورت کامل و سالم رشد کرده اند و وضعیت دندان های دیگر را تحت تاثیر منفی قرار نمی دهند بهتر است با رسیدگی مداوم و درست به صورت روزانه و رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان از کشیدن آن ها دوری کنید.

اين نکته درست است که شرايط هر بيمار منحصر به فرد است اما به عنوان يک قاعده کلي، اگر موارد زير در دهان مشاهده شد بايد دندان عقل کشيده شود:

دندانپزشک يا متخصص مربوطه ممکن است در موارد ديگر نيز، جهت جلوگيري از بروز مشکلات آتي، کشيدن دندان عقل را توصيه کنند. در اين موارد طرح درمان براي درمان هاي ارتودنسي، ترميمي و پرپودونتال، کشيدن آن را ايجاب مي کند.

علاوه براين، وضعيت دهان و دندان شما در طي زمان دچار تغيير خواهد شد، بنابراين دندان عقلي که کشيده نشده باشد بايد تحت مراقبت و بررسي هاي دوره اي قرار بگيرد چرا که پتانسيل بروز مشکل در مورد مولرهای سوم همواره وجود دارد.

مولر سوم

وقتي سن افراد بالا مي رود، از نظر بروز بيماري و شرايطي که سلامت آنان را به مخاطره مي اندازد، در معرض ريسک بالاتري هستند. به همين دليل مشکلاتي که در اثر دندان عقل بروز پيدا مي کند، در اين سنين مشکلات بيشتري براي فرد ايجاد مي کند.

با مراجعه منظم به دندانپزشک، نه تنها وي وضعيت دندان عقل شما را بررسي مي کند بلکه سلامت کلي دهان و دندان شما را نيز ارزيابي مي کند و به شما کمک مي کند از بروز بيماري هاي دهان و دندان جلوگيري کنيد و در صورت بروز بيماري به بهترين شکل ممکن آن را مديريت نماييد.

جراحی دندان عقل

در بعضی موارد ممکن است دندان عقل به صورت کاملا نهفته و یا نیمه نهفته در فک قرار داشته باشد علت این امر نیز عدم وجود فضای کافی برای رشد آن است. در چنین بهتر است جهت پیشگیری از مشکلات آتی همچون عفونت لثه، ایجاد تومور، نامرتب شدن دندانهای دیگر و … اقدام به کشیدن مولر سوم مود.

دندان عقل نهفته را نمی توان به راحتی دندان های دیگر کشید در این مورد پس از بی حسی موضعی دندانپزشک متخصص روی لثه با ایجاد برش بر روی دندان اقدام به کشیدن آن می کند در بعضی موارد ممکن است برا راحت تر خارج کردن دندان نیاز به شکستن و برش دندان نیز باشد و پس از اتمام آن جراح محل جراحی را تمیز کرده و اقدام به بخیه زدن می کند. (بیشتر بخوانید: کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته)

حتما بعد از جراجی دندان عقل توصیه های دندانپزشک خود را مورد توجه قرار دهید

ممنونیم که با ما همراه بودید ، جهت اطلاع از هزینه های دندانپزشکی می توانید به صفحه تعرفه کشیدن دندان عقل و هزینه جراحی دندان عقل مراجعه فرمایید. همچنین جهت تعیین نوبت به صورت آنلاین می توانید به صفحه تعیین وقت مراجعه فرمایید.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی