خدمات ما
بیشتر
دندان عقل

دندان عقل

دندان عقل

 

دندان هاي عقل و يا در اصطلاح علمي مولرهاي سوم، آخرين دنداني هستند که در سيستم دنداني دائمي و در يک فرد بالغ رويش پيدا مي کنند. علت نامگذاري اين دندان ها به عنوان دندان عقل نيز به همين دليل است. يکي از مراحل ويزيت دندانپزشکي، معاينه وضعيت دندان عقل است. دندانپزشک وضعيت سلامت و موقعيت دندان عقل را بررسي مي کند تا بداند آيا دندان عقل در وضعيت مناسبي قرار گرفته است يا خير.
اين نکته درست است که شرايط هر بيمار منحصر به فرد است اما به عنوان يک قاعده کلي، اگر موارد زير در دهان مشاهده شد بايد دندان عقل کشيده شود:

دندان عقل
دندان عقل

 

  • درد
  • عفونت
  • کيست ها
  • تومورها
  • آسيب به دندان مجاور
  • بيماري لثه
  • پوسيدگي دندان (چنانچه ترميم پوسيدگي دندان عقل امکان پذير نباشد و يا مورد درخواست بيمارنباشد)

دندانپزشک يا متخصص مربوطه ممکن است در موارد ديگر نيز، جهت جلوگيري از بروز مشکلات آتي، کشيدن دندان عقل را توصيه کنند. در اين موارد طرح درمان براي درمان هاي ارتودنسي، ترميمي و پرپودونتال، کشيدن دندان عقل را ايجاب مي کند.

 

علاوه براين، وضعيت دهان و دندان شما در طي زمان دچار تغيير خواهد شد، بنابراين دندان عقلي که کشيده نشده باشد بايد تحت مراقبت و بررسي هاي دوره اي قرار بگيرد چرا که پتانسيل بروز مشکل در مورد دندان عقل همواره وجود دارد.

وقتي سن افراد بالا مي رود، از نظر بروز بيماري و شرايطي که سلامت آنان را به مخاطره مي اندازد، در معرض ريسک بالاتري هستند. به همين دليل مشکلاتي که در اثر دندان عقل بروز پيدا مي کند، در اين سنين مشکلات بيشتري براي فرد ايجاد مي کند.

با مراجعه منظم به دندانپزشک، نه تنها وي وضعيت دندان عقل شما را بررسي مي کند بلکه سلامت کلي دهان و دندان شما را نيز ارزيابي مي کند و به شما کمک مي کند از بروز بيماري هاي دهان و دندان جلوگيري کنيد و در صورت بروز بيماري به بهترين شکل ممکن آن را مديريت نماييد.

دندان عقل

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت