خدمات ما
بیشتر
درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان

درمان ریشه 4

برای درمان ریشه دندان باید به یک متخصص اندودنتیست مراجعه کرد. دکتر متخصص ریشه آسیب دیده ی دندان شما را با انواع روش های معمول و تکنیک های پیچیده درمان می کند. متخصص اندودنتیست می تواند انواع بیماری های دهان و فک را تشخیص دهد. با مراجعه به بهترین دکتر و متخصص درمان ریشه دندان در تهران می توانید به سرعت بیماری ریشه دندان خود را درمان کنید. مجموعه دندانپزشکی ما دارای گروهی از پزشکان متبحر و باتجربه است که در زمینه ی درمان ریشه دندان فعالیت می کنند.

درمان ریشه

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان است؟

پالپ قسمتی از دندان است که زیر مینای دندان و لایه ی سخت آن قرار گرفته است. در واقع پالپ همان مغز دندان است زمانی که پالپ دندان دچار التهاب و عفونت شود باید به درمان ریشه دندان بپردازید. بافت پالپ دندان در سطح دروني دندان قرار گرفته است و متشکل از عروق خوني، اعصاب و بافت پيوندي مي­ باشد.

در طي درمان ريشه، دندان­پزشک يا اندودونتيست ( اندودونتيست به متخصص و دکتر درمان ريشه دندان گفته ميشود ) پالپ بيمار را خارج مي­سازد. پالپ چمبر و کانال­هاي ريشه دندان کاملا تميز و پاک ­سازي م­ي شوند و سپس با ماده مخصوصي سيل مي­ گردند. اگر پالپ عفوني شده خارج نشود، درد، التهاب و تورم ايجاد خواهد شد که سبب مي­گردد دندان کانديد کشيده شود.

دلایلی که سبب عفونت و التهاب پالپ دندان می شود عبارتند از:

  • _ درمان های مکرر دندان
  • _ ترک در روی بدنه ی دندان
  • _ شکستگی و پریدگی قسمتی از دندان
  • _ پوسيدگي عميق
  • _ آسيب به دندان (حتي بدون آن­که ترک يا شکستگي مشهودي داشته باشد.)

اگر از دندان­ها و لثه­ هايتان به ­خوبي مراقبت کنيد، دندان ترميم شده تا سال­ها  باقي خواهد ماند. (توجه داشته باشيد که همچنان لازم است که چک آپ­ هاي منظم با دندان پزشک داشته باشيد)

 

چنانچه ریشه ی دندان تحت درمان قرار نگیرد، احتمال دارد قسمتی از لثه آبسه کند. به هنگام عفونت متخصص مربوطه پالپ را از دندان خارج می کند و فضای خالی مانده ی دندان را با مواد پرکننده پر می کند. پس از آن برای این که دندان به کارایی خود ادامه دهد بیمار باید نزد یک دندانپزشک عمومی رود تا دندان درمان شده را با روکش بپوشاند.

درمان ریشه 5

درمان ریشه دندان با عصب کشی

برای درمان ریشه دندان، پزشک متخصص دستور می دهد که از دندان خراب عکس گرفته شود سپس با توجه به عکس قسمتی از دندان که نیاز به درمان دارد را بی حس می کند و با استفاده از ورق محافظ کوچکی اطراف دندان آسیب دیده پوشش داده می شود تا در زمان درمان بزاق دهان از این قسمت از دندان دور بماند سپس دندان پزشک متخصص از قسمت تاج دندان یک سوراخ ایجاد می کند و با یک ابزار مخصوص، پالپ را از دندان خارج می کند و فضای خالی را شکل می دهد و در نهایت سوراخ ایجاد شده را برای پر کردن با مواد مخصوص آماده می کند و سوراخ های کانال را با مواد بیومتریال پر می کنند. این مواد نوعی سیمان چسبناک می باشد که با سایر قسمت های دندان سازگار است قبل از پرکردن دندان با این مواد دندان پزشک دندان را با یک ماده موقت پر می کند و در جلسه دوم مراجعه بیمار این ماده را خارج می کند و دندان را با مواد اصلی پر می کند.شما می توانید با مراجعه به بهترین دکتر و متخصص درمان ریشه دندان، به درمان ریشه دندان خود بپردازید.

دندان بدون عصب (دنداني که درمان ريشه شده است) نيز مي­تواند دچار پوسيدگي يا بيماري لثه شود.

در اغلب موارد، درمان ريشه دندان، پروسه نسبتا ساده­ اي است که ناراحتي کمي را ايجاد مي­ کند و بين 1 تا 3 جلسه زمان مي­ برد. از همه مهمتر اين­که اين درمان، دندان شما را نجات مي­دهد و لبخند شما را حفظ مي­ کند.

جراحی ریشه دندان چگونه است؟

معمولا عصب کشی برای درمان دندان کافی است اما گاهی اوقات عصب کشی مجدد جوابگوی درمان نیست و متخصص دندان پزشک برای حفظ دندان، پیشنهاد می دهد تا دندان جراحی شود. مراحل جراحی دندان به این صورت است که در ابتدا برشی در لثه ایجاد می شود تا دندان پزشک بتواند به استخوان دسترسی پیدا کند. بعد از آن یک حفره در استخوان ایجاد می کند و بافت دندان را برمی دارد و آن قسمت را با مواد ویژه ای پر می کند، در انتها برش ایجاد شده در لثه را بخیه می زنند. این جراحی به صورت موضعی انجام می شود. جراحی ریشه دندان در همان جلسه ی اول انجام می گیرد پس از آن بیمار باید یک هفته بعد از جراحی برای برداشتن بخیه ی لثه به دکتر مراجعه کند. بافت استخوانی اطراف ریشه بعد از چند ماه بهبود پیدا می کند.

درمان ریشه 1

آیا به هنگام درمان ریشه درد خواهید داشت؟

در هنگام عصب کشی پزشک با بی حسی موضعی به درمان دندان می پردازد و پس از پایان یافتن آن هم بیمار دردی احساس نخواهد کرد. اگر هم بیماری احساس درد کند معمولا این دردها خفیف و در اطراف ناحیه ی دندان است . معمولا این نوع درد ها بعد از دو روز به طور کامل از بین می رود. اما چنانچه شما بعد از عصب کشی درد زیادی داشته باشید و این درد کاهش پیدا نکند احتمالا مشکلی وجود دارد که برای درمان آن باید مجددا به پزشک مراجعه کنید. حدود یک هفته بعد از عصب کشی باید روکش دندان را انجام داد. تمام مراحل درمان دندان را باید به طور کامل انجام دهید زیرا در صورتی که در روند درمان کوتاهی کنید ممکن است ریشه دندان دوباره عفونت کند.

 

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی