خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذار هستند.

خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذار هستند.

خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند

 

خوراکي هايي که سلامت دندانها را به مخاطره مي اندازد:

مواد خوراکي بدون کالري مثل آبنبات (مخصوصاً نوع سخت و چسبنده آن) شيريني­ هايي از قبيل کلوچه، کيک و مافين و ميان وعده­ هايي از قبيل چيپس براي دندان­ها مضر هستند. مواد ذکر شده نه تنها ارزش غذايي ندارند بلکه به علت نوع و ميزان قندي که دارند براي دندان­ها مضر هستند. قند موجود در اين خوراکي­ها به دندان مي­ چسبد و به منزله ماده غذايي براي ميکروب­هاي موجود در دهان عمل مي­ کند. ميکروب با تخمير قند، توليد اسيد مي­ کنند که به پوسيدگي دندان مي­ انجامد.

نوشيدني­ هايي که حاوي قند هستند از قبيل سودا، ليموناد، آب ميوه و چاي و قهوه شيرين شده (ممکن است بصورت داغ يا سرد سرو شود) بسيار مضر هستند چون جرعه جرعه نوشيدن آنها سبب مي­ شود که دندان­هـا به طور مداوم در حمامي از قند قرار بگيرند که اين امر دندان­هـا را به شدت مستعد پـوسيدگي مي ­کند.

خوراکي هايي که سلامت دندانها را به مخاطره مي اندازد
خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند

 

خوراکي­ها و غذاهاي اسيدي مثل گوجه­ فرنگي و مرکبات، سبب سايش شيميايي ميناي دندان مي­ شوند. اين دسته از خوراکي­ها را در وعده­ هاي اصلي غذا مصرف کنيد و از مصرف آن­ها به تنهايي خودداري کنيد.

ميوه­ هاي خشک مانند کشمش، انتخاب مناسبي براي يک تغذيه سالم خواهند بود اما از آنجا که ماهيت چسبنده دارند تا مدتي طولاني پس از مصرف، در تماس با دندان­هاي شما باقي مي­ مانند که سبب مي­ شود اسيد حاصل از آنها فرصت بيشتري جهت آسيب رساندن به دندان شما داشته باشد سعي کنيد بيشتر ميوه تازه مصرف کنيد.

 

خوراکي هايي که براي سلامت دندانها سودمند هستند:

پنير، شير، ماست بدون افزودني، توفوي غني شده با کلسيم (توفو از بسته شدن شير سويا به دست مي­ آيد، سپس اين شير دلمه بسته را با فشار به قالب­هاي سفيد نرم تبديل مي­کنند) سبزي­هايي مانند اسفناج و کاهو و بادام به دليل محتواي بالاي کلسيم و ساير مواد مغذي، از جمله خوراکي­ هاي مفيد براي سلامت دندان­ها هستند.

غذاهاي سرشار از پروتئين مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهي و شير و تخم ­مرغ از بهترين منابع فسفر هستند. اين دو ماده مغذي يعني کلسيم و فسفر نقش کليدي در سلامت دندان­ها دارند. اين عناصر معدني در بازسازي ميناي دندان نقش داشته، سبب محافظت از آن نيز مي­ شوند (بنابراين احتمال ايجاد پوسيدگي کاهش مي ­يابد)

خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند
خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند

 

ميوه­ ها و سبزيجات داراي آب و فيبر فراوان هستند که سبب مي­ شود محتواي قند آنها متعادل شود. خوردن ميوه ها و سبزيجات به تميز شدن دندان­هـا کمک مي ­کند. اين خوراکي­هـا سبب افـزايش ترشح بزاق نيز مي­ شوند که به اين صورت به متعادل سازي PH دهان کمک کرده، سبب مي­ شوند که مواد اسيدي و ذرات غذايي از سطح دندان­ها پاک شود. در نهايت احتمال ايجاد پوسيدگي دنداني کاهش مي ­يابد. اضافه بر اين اين خوراکي­ها داراي ويتامين ث و ويتامين آ نيز هستند. ويتامين ث براي سلامت لثه­ ها و التيام زخم­ها لازم است و ويتامين آ عنصر کليدي در تشکيل ميناي دندان است.

آب – خصوصاً آب فلورايددار – بهترين نوشيدني براي حفظ سلامت دندان­هاست در واقع مي­ توان گفت آب يک نوشيدني دوست دندان است.

 

مواد جايگزين قند و فراورده هاي بدون قند:

/

مواد جايگزين قند، طعم و ظاهري مانند قند دارند با اين تفاوت که سبب توليد اسيد پوسيدگي­ زا نخواهند شد. انواع زيادي از مواد جايگزين قند وجود دارد مثل آسپارتام، اريتريتول، ساخارين، سوکرالوز، ايزومالت، سوربيتول، اسسولفام پتاسيم و مانيتول. ممکن است بعضي از اين اسامي را جزو ترکيبات مواد غذايي ديده باشيد يا اينکه ممکن است نام برند مواد جايگزين قند برايتان آشنا باشد مثل Splenda، Equal، Sunett.

خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند
خوراکیهایی که بر سلامت دندانها تاثیرگذارند

 

نکات مفيد براي اينکه ريسک ايجاد پوسيدگي را کاهش دهيد:

-دوبار در روز و هر بار به مدت 2 دقيقه دندان­هـايتان را مسواک بزنيد تا قند و ذرات غـذايي از روي دندان­هايتان پاک شود. يک بار در روز نيز نخ دندان بکشيد.

-مصرف ميان وعده­ هاي غذايي را محدود سازيد. به بيان ديگر سعي کنيد تا جاي ممکن بين وعده ­هاي اصلي غذا، خوراکي مصرف نکنيد.

-به غذاهايي که مي­ خوريد و نوشيدني­ هايي که مي­ نوشيد توجه داشته باشيد. سعي کنيد خوراکي­هايي را انتخاب کنيد که ميزان قند کمي داشته باشند تا در کل ميزان قند دريافتي شما کاهش يابد.

-حتماً لبنيات، ميوه ­ها و سبزيجات را در رژيم غذايي خود قرار دهيد و به ميزان کافي آب بنـوشيد تا دندان­هاي سالم داشته باشيد.

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی