حساسیت دندان

حساسیت دندان

حساسیت دندان
0
(0)

 

آيا برايتان پيش آمده که هنگام خوردن بستني يا نوشيدن يک جرعه قهوه داغ، دندان­هايتان درد بگيرد و احساس ناراحتي کرده باشيد؟ آيا مسواک زدن و نخ دندان کشيدن شما را اذيت مي­کند؟

اگر پاسخ شما به هرکدام از اين پرسش­ها مثبت باشد به اين معني است که دندان­هاي حساس داريد. عواملي که سبب حساس شدن دندان­ها مي­ شوند شامل موارد زير مي­ باشند:

 • پوسيدگي دندان
 • شکستگي دندان
 • پر کردگي­هاي فرسوده شده
 • بيماري لثه
 • سايش ميناي (انامل) دندان
 • اکسپوز شدن ريشه دندان
حساسیت دندان
حساسیت دندان

 

در دندان­هاي سالم، لايه انامل، از تاج دندان­ها محافظت مي ­کند. (تاج دندان، بخشي از ساختمان دندان است که در قسمت بالاي خط لثه ­اي قرار گرفته است.) زير خط لثه، لايه ­اي که سمنتوم (سمان) ناميده مي ­شود از ريشه دندان محافظت مي­ کند. بافت دنتين (عاج دندان) در قسمت زيرين انامل و سمنتوم قرار گرفته است. دنتين نسبت به انامل و سمنتوم سختي کمتري دارد و از تعداد زيادي توبول­هاي ريز و ميکروسکوپي تشکيل شده است. (توبول به کانال­هاي تو خالي کوچک گفته مي­شود.)

چنان­چه دنتين، لايه محافظ خود را از دست بدهد (مينا يا انامل در قسمت تاج دندان و سمنتوم در قسمت ريشه دندان) توبول هاي عاجي به سرما، گرما و يا مواد اسيدي و غذاهاي چسبنده اجازه مي­ دهند تا به اعصاب دندان و سلول­هاي داخلي دندان دسترسي پيدا کنند. در مواردي که لثه تحليل مي­رود نيز، دنتين اکسپوز مي­شود. آن­چه پيامد اکسپوز دنتين رخ دهد، افزايش حساسيت دندان است.

 

مي­توان دندان­هاي حساس را درمان کرد. نوع درمان بستگي به اين دارد که چه عاملي سبب افزايش حساسيت دنداني شده است. دندان­پزشک ممکن است يکي از روش­هاي درماني زير را براي بهبود حساسيت دنداني شما به ­کار ببرد:

 • تجويز خميردندان ضد حساسيت:

اين دسته از خميردندان­ها، حاوي عناصري هستند که انتقال حس را از سطح دندان به اعصاب متوقف مي سازنند. براي آن­که حساسيت دنداني کاهش يابد، لازم است دفعات زيادي از خميردندان ضد حساسيت استفاده شود.

حساسیت دندان
حساسیت دندان

 

 • ژل فلورايد

کاربرد ژل فلورايد پروسه­ اي است که در مطب دندان­پزشکي انجام مي­شود و به استحکام بيشتر ميناي دندان و کاهش انتقال عوامل حساسيت ­زا به عصب دندان مي­ شود.

 

 • کراون (روکش) انيله يا باندينگ

هر يک از موارد پيش گفته سبب اصلاح نقص دنداني يا پوسيدگي که منجر به حساسيت دنداني شده است مي­گردد.

 

 • پيوند لثه به روش جراحي

اگر بافت لثه ­اي سطح ريشه دندان از بين رفته باشد، اين پروسه درماني ريشه دندان را محافظت مي­کند و حساسيت دنداني را کاهش مي­دهد.

 

 • درمان ريشه دندان

اگر حساسيت دنداني بسيار شديد باشد و با کاربرد روش­هاي ديگر قابل درمان نباشد، دندان­پزشک از اين درمان براي حل مشکلات حساسيت شديد دنداني استفاده خواهد کرد.

رعايت اصول درست بهداشت دهان و دندان در پيشگيري از درد دندان حساس، نقش کليدي دارد. اگر در مورد برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان يا حساسيت دنداني، پرسش داريد حتما از دندان­پزشک خود بپرسيد.

 

حساسیت دندان

ارتباط با تلگرام

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت