جرم‌گیری دندان (از بین بردن جرم دندان)

جرم‌گیری دندان (از بین بردن جرم دندان)

جرم‌گیری دندان (از بین بردن جرم دندان)

فهرست مطالب

هدف از اسکيلينگ و جرم‌گیری دندان، حذف کردن عواملي است که باعث التهاب بافت لثه و استخوان اطراف دندان مي‌شوند. رايج‌ترين عواملي که مي‌توان براي حذف آن‌ها از اين درمان‌هاي پريودنتال سنتي استفاده کرد، پلاک‌ها و جرم‌هاي سخت دنداني (تارتارها) هستند.

اين روش‌هاي غيرجراحي که رباط‌ها و استخوان اطراف دندان‌ها را به‌طور کامل تميز مي‌کنند، کارکرد بسيار مؤثري براي افرادي دارند که از ژنژيويت (التهاب ملايم لثه) و بيماري‌هاي پريودنتال متوسط تا شديد رنج مي‌برند.

اسکيلينگ چيست؟

بهداشت دهان و دندان نقش بسيار مهمي در سلامت عمومي هر شخص در هر سن و سالي دارد. شما براي آنکه بتوانيد يک زندگي سالم و راحت داشته باشيد، حتماً نياز به داشتن دندان‌هاي سالم داريد. اسکيلينگ، يکي از مؤثرترين روش‌هاي مورداستفاده براي کمک به سلامت و استحکام دندان‌ها و لثه است. در اين روش، رسوبات عفوني موجود بر روي سطح دندان‌ها از قبيل پلاک‌، جرم دنداني، رنگ، لکه و ساير عوامل مضر به‌طور اصولي حذف مي‌شوند. اگر شما اين عناصر چرکين و مضر را تميز نکنيد، اين مواد به بستري آماده و مستعد براي ايجاد عفونت تبديل مي‌شوند و درنتیجه آن، مشکل لق شدن دندان‌ها و لثه‌ها به وجود مي‌آيد و درنهایت منجر به از بين رفتن دندان‌ها خواهد شد. اسکيلينگ يک روش نوين و به‌روز به شمار مي‌رود و کاملاً ايمن است. روش‌هاي درماني رايج مانند اسکيلينگ و جرم‌گیری که براي تميز کردن دندان‌ها استفاده مي‌شود، به‌هیچ‌وجه آسيبي به سطح دندان وارد نمي‌کند. با این‌ وجود، مراجعه به يک دندانپزشک حرفه‌اي و آموزش‌دیده براي دستيابي به بهترين نتايج ممکن، از اهميت زيادي برخوردار است. ما در مرکز مراقبت‌هاي دندانپزشکي خود به بيماران توصيه مي‌کنيم که هر شش ماه يک بار عمل اسکيلينگ را انجام دهند.

علت‌ها و دلايل ضرورت انجام اسکيلينگ و جرم‌گیری

روش‌هاي اسکيلينگ و جرم‌گیری هر دو روش‌هايي کامل و مؤثر هستند که به‌عنوان روش‌هاي پیشگیرانه براي جلوگيري از توسعه بيماري‌هاي پريودنتال مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

برخي از دلايلي که باعث مي‌شوند انجام اين روش‌ها براي هر شخصي ضروري باشد، عبارت‌اند از:

  • پيشگيري از بيماري. باکتري‌هاي دهاني که عامل ايجاد عفونت‌هاي پريودنتال هستند، مي‌توانند از طريق جريان خون به ساير نقاط بدن نيز بروند. تحقيقات نشان داده است که عفونت ريه و بيماري‌هاي قلبي هر دو با وجود باکتري‌هاي پريودنتال ارتباط دارند. اسکيلينگ و جرم‌گیری دندان‌ها باعث حذف باکتري‌ها و ممانعت از پيشرفت بيماري‌هاي پريودنتال مي‌شود. بنابراين حذف منشأ وجود اين باکتري‌ها، از منتقل شدن آن‌ها به ساير نقاط بدن نيز جلوگيري مي‌کند.
  • محافظت از دندان. وقتی‌که عمق پاکت‌هاي لثه‌اي از 3 میلی‌متر بيشتر باشد، خطر ايجاد عفونت‌هاي پريودنتال نيز بالاتر خواهد بود. زيرا هرچقدر پاکت‌ها عميق‌تر باشند، مي‌توانند تعداد بيشتري از باکتري‌هاي خطرناک را در خود جاي دهند. درنهایت، بدن يک واکنش به‌صورت التهاب مزمن از خود نشان مي‌دهد که درنتیجه آن، بافت لثه و استخوان پشتيبان دندان شروع به تخريب شدن مي‌کند و منجر به از دست رفتن دندان مي‌شود. در کشورهاي توسعه‌یافته، بيماري‌هاي پريودنتال به‌عنوان اولين و مهم‌ترين عامل از بين رفتن دندان‌ها به شمار مي‌رود.
  • اثرات زيبايي. اسکيلينگ و جرم‌گیری دندان‌ها به حذف پلاک‌ها و جرم‌هاي سخت دنداني از روي دندان و قسمت زير خط لثه کمک زيادي مي‌کند. مزيت مهم ديگري که اين روش‌ها دارند آن است که اگر لکه‌ها و زنگ‌هاي سطحي بر روي سطح دندان‌ها وجود داشته باشد، با انجام عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم‌گیری، اين لکه‌ها نیز حذف خواهند شد.
  • خوشبو شدن دهان. بوي بد دهان، يکي از شایع‌ترین نشانه‌هاي وجود بيماري‌هاي پريودنتال است. باکتري‌ها و ذرات غذايي که در اطراف دندان‌ها انباشته مي‌شوند، مي‌توانند باعث ايجاد يک بوي بد و مداوم در حفره دهان شوند. با انجام عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم‌گیری، اين بوي بد دهان نيز برطرف مي‌شود.

فوايد درمان

اگر عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم‌گیری با موفقيت انجام شوند، مي‌توانند فوايد بسيار زيادي از نظر سلامت و بهداشت دهان و دندان داشته باشند. يکي از اين مزايا آن است که از ايجاد بيماري‌هاي مختلف پيشگيري مي‌شود. تحقيقات نشان داده است که باکتري‌ها می‌توانند از طريق جريان خون از محل عفونت‌هاي پريودنتال به ساير نقاط بدن مهاجرت کنند و حتي در برخي موارد باعث ايجاد بيماري‌هاي قلبي و عفونت دستگاه تنفسي شوند. اسکيلينگ و جرم‌گیری باعث حذف باکتري‌هايي مي‌شود که اين بيماري‌ها را ايجاد مي‌کنند.

يکي ديگر از فوايد اين روش‌هاي درماني، محافظت از دندان‌ها در برابر خراب شدن و از بين رفتن مي‌باشد. هنگامی‌که عمق پاکت‌هاي لثه‌اي بيشتر از 3 میلی‌متر باشد، خطر ايجاد بيماري‌هاي پريودنتال افزايش پيدا مي‌کند. هرچه اين پاکت‌ها عميق‌تر شود، باکتري‌هاي بيشتري مي‌توانند در آن تجمع و تکثير کنند و در نهايت باعث مي‌شود که بدن يک واکنش به‌صورت التهاب بافت‌ها از خود نشان دهد که درنتیجه آن، بافت لثه و استخوان اطراف دندان، تخريب مي‌شود. با تخريب اين بافت‌ها، دندان به‌طور کامل از بين مي‌رود.

و بالاخره اينکه اسکيلينگ و جرم‌گیری مي‌تواند تأثير زيادي در افزايش زيبايي دهان و دندان داشته باشد و بوي بد دهان که ناشي از تجمع باکتري‌ها و ذرات غذايي در داخل حفره دهان است را برطرف نمايد. لکه‌هاي سطحي موجود بر روي دندان‌ها هم در جريان عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم گيري حذف مي‌شود که اين مورد نيز يکي ديگر از مزاياي انجام اين عمل‌ها محسوب مي‌شود.

نحوه انجام عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم گيري در کلينيک دندانپزشکي سيمادنت

عمل‌های اسکيلينگ و جرم گيري تنها پس از معاينه کامل دهان و دندان‌ها انجام مي‌شود. دندانپزشک قبل از آنکه اين عمل‌ها را تجويز کند يا شروع به انجام آن کند، ابتدا عکس اشعه ايکس از دندان‌ها مي‌گيرد و معاينات چشمي انجام مي‌دهد.

ممکن است براي انجام اين عمل‌ها، بسته به وضعيت لثه‌ها، مقدار جرم موجود بر روي دندان‌ها، عمق پاکت‌هاي لثه‌اي و شدت پيشرفت عفونت‌هاي پريودنتال، از بی‌حسی موضعي نيز استفاده شود.

  • اسکيلينگ. اين عمل معمولاً با استفاده از ابزارهاي دندانپزشکي مخصوص انجام مي‌شود و ممکن است براي انجام آن از ابزار اسکيلينگ اوتراسونيک نيز استفاده شود. ابزار اسکيلينگ، پلاک‌ها و جرم‌هاي موجود بر روي سطح ميناي دندان و سطوح ريشه دندان را حذف مي‌کند. در بسياري از موارد ابزار اسکيلينگ به يک وسيله شستشو کننده نيز مجهز مي‌باشد که مي‌توان از آن براي اعمال مواد آنتی‌بیوتیک در زير لثه‌ها استفاده کرد. اين کار به کاهش مقدار باکتري‌هاي دهاني کمک مي‌کند.
  • جرم‌گیری. اين عمل يک روش درماني مخصوص است که براي تميز کردن سطح مينا و سطوح ريشه دندان از باکتري‌ها، ميکروارگانيزم‌هاي مضر، سموم و جرم‌هاي دنداني استفاده مي‌شود. سطوح ريشه دندان به‌طور کامل و جزءبه‌جزء تميز مي‌شود تا فرايند بهبودي دندان را نيز تسريع کند. تميز و لطيف بودن سطوح ريشه دندان باعث مي‌شود که در آينده باکتري‌ها نتوانند به‌راحتی بر روي آن تجمع و تکثير کنند.

بعدازآنکه اين عمل‌ها براي تميز کردن عمقي دندان‌ها انجام شد، ممکن است فضاي پاکت‌هاي لثه‌اي با استفاده از مواد آنتی‌بیوتیک تيمار شود. اين کار باعث تسکين حساسيت بافت‌ها و کمک به بهبود سريع‌تر بافت لثه بعد از انجام عمل جرم‌گیری مي‌شود.

در جلسه بعد که به مطب دندانپزشک مراجعه مي‌کنيد، دندانپزشک يا پزشک مراقب بهداشت دهان و دندان، مجدداً لثه‌هاي شما را به‌طور کامل معاينه مي‌کند تا مشخص کند که روند بهبودي پاکت‌هاي لثه‌اي بعد از عمل چگونه بوده است. اگر عمق پاکت‌هاي لثه‌اي همچنان بيشتر از 3 میلی‌متر باشد، ممکن است به انجام درمان‌هاي پيشرفته‌تر و پيچيده‌تري نياز باشد.

آيا عمل‌هاي اسکيلينگ و جرم گيري دندان‌ها دردناک است؟

تميز کردن عميق دندان‌ها در واقع يک نوع پيشرفته‌تر از همان تميز کردن سطحي دندان است. سطح تحمل و حساسيت هر بيمار نسبت به درد متفاوت است و مي‌توان براي بيماراني که حساسيت زيادي به درد دارند و يا التهاب لثه‌هاي آن‌ها شديد است، در زمان عمل از بی‌حسی موضعي استفاده کرد.

عمل تميز کردن عمقي دندان‌ها چه مدت طول مي‌کشد؟

بسته به ميزان جرم تشکیل‌شده بر روي دندان‌ها و شدت التهاب لثه‌ها، عمل تميز کردن عميق دندان‌ها در کلينيک دندانپزشکي سيمادنت معمولاً طي دو تا چهار جلسه به‌طور کامل انجام مي‌گيرد.

عمل اسکيلينگ هر چند وقت یک‌بار بايد انجام شود؟

تشکيل پلاک بر روي دندان‌ها يک فرايند مداوم است و اگر پلاک‌ها ظرف 10 تا 14 ساعت بعد از تشکيل شدن، به‌وسیله مسواک زدن تميز نشوند، شروع به تبديل شدن به جرم‌هاي سخت دنداني (تارتار) مي‌کنند. عمل اسکيلينگ بايد به‌طور مرتب هر شش ماه يک بار انجام شود. قانون طلايي در حفظ سلامت دندان‌ها و لثه آن است که هر شش ماه يک بار براي معاينه دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنيد. دندانپزشک، بهترين شخصي است که مي‌تواند تعيين کند شما به عمل اسکيلينگ نياز داريد يا خير. همچنين دندانپزشک شيوه صحيح مراقبت از دندان‌ها در منزل و رعايت بهداشت دهان و دندان را به شما آموزش مي‌دهد. در اينجا لازم است مجدداً تأکيد شود که اسکيلينگ تأثيري در تسکين و بهبودي بيماري‌هاي لثه ندارد، بلکه فقط از بروز بيماري‌هايي که باعث خونريزي لثه‌ها مي‌شوند، پيشگيري مي‌کند و اگر اين بيماري‌ها به موقع تشخيص داده نشوند و براي درمان مناسب آن‌ها اقدام نشود، می‌تواند منجر به ايجاد مشکلات خطرناک بيشتري شود.

هزينه نهايي اسکيلينگ و جرم‌گیری به چه عواملي بستگي دارد؟

  • نوع بی‌حسی مورداستفاده براي بيمار
  • درجه صلاحيت و مهارت دندانپزشک متخصص
  • تعداد دندان‌هايي که جرم گيري مي‌شود. 

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی