تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

سلامت دندان ها همواره یکی از مهمترین ارکان در بهداشت دهان و دندان و زیبایی صورت می باشد. کامپوزیت و لمینت دندان هر دو روش هایی برای زیبا سازی دندان و رفع عیوب ظاهری آن ها هستند. برای انجام لمینت و کامپوزیت با کیفیت بالا پزشک متخصص بیشترین نقش را دارد. به همین خاطر در ادامه ی این مقاله یکی از بهترین پزشکان متخصص دندان در تهران را معرفی می کنیم.

مراحل انجام لمینت دندان توسط متخصص

کامپوزیت و لمینت دندان تفاوت های زیادی در نوع انجام و زمان اعمال دارند.معمولا تمامی متخصصین هر دور روش را انجام می دهند و پزشک مجزایی ندارد. در روش لمینت دندان، ابتدا بیمار توسط پزشک ویزیت می شود و نوع دندان و فک و … برای قالب گیری مورد بررسی قرار می گیرد. سپس در جلسه ی دوم عملیات تراش دندان ها و قالب گیری توسط مواد مخصوص انجام می شود و برای لابراتوارهای ساخت لمینیت سرامیکی دندان ارسال می شود. در نهایت جلسه ی سوم لمینت دندان ها آماده می شود و در صورت رضایت بیمار و تایید متخصص لمینت، توسط خود پزشک بر روی دندان ها چسبانده و در معرض نور آبی قرار می گیرد. تعداد متخصصین که لمینیت و کامپوزیت انجام می دهند در تهران بسیار زیاد می باشد، اما به دلیل تاثیر بسیار زیاد دندان در سلامتی و زیبایی باید پزشکی مجرب و مورد اطمینان را انتخاب کنید.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان 7

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان عملی ساده تر از لمینت می باشد و در یک جلسه ی دو الی سه ساعته قابل انجام می باشد. برای کامپوزیت دندان از همان مواد پر کردن دندان ها استفاده می شود و رنگ آن به انتخاب بیمار یا همرنگ دندان و یا سفید تر خواهد بود. کامپوزیت ونیر توسط پزشک متخصص انجام می گیرد. در این روش اگرچه نیاز به قالب گیری و تراش دندان ها نمی باشد اما باید مواد به صورت مرتب و کاملا حرفه ای بر روی دندان ها پالیش شود. معمولا عمر کامپوزیت دندان بستگی به کیفیت مواد مصرفی و نوع انجام کار توسط پزشک دارد. برای ترمیم ونیر دندان باید حداقل سالی یکبار و با توجه به نظر پزشک مراجعه کنید، در جلسات ترمیم دندان ها مجددا پالیش می شوند نا زردی ها و آلودگی هایی که ناشی از عادات مصرف برخی مواد غذایی مانند قهوه و نوشابه است، از سطح کامپوزیت ها پاک شود. برای بهتر ماندن ونیر دندان باید همواره مراقب آن ها بود و مسواک زدن به روش درست را فراموش نکرد. در زمینه ی مراقبت از دندان ها پزشک متخصص وظیفه دارد تا تمام نکات را به شما ارائه دهد، یک متخصص لمینت دندان خوب برای زیبا سازی و رفع عیوب دندان با بهره گیری از بهترین متد ها و مواد اولیه از برند های معروف مراحل کار خود را انجام می دهد و لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان 5

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

تنها نقطه ی شباهت در میان لمینت و کامپوزیت دندان، نتیجه ی آن ها می باشد، یعنی از هر دو روش برای بهتر شدن رنگ دندان و همچنین رفع ایرادات و عیوب ظاهری دندان استفاده می شود و نوعی روکش دائمی محسوب می شوند. روش اول یعنی لمینت به زمان بیشتری احتیاج دارد و همچنین برای اعمال آن حتما باید دندان ها تراش بخورند و قالب گیری شوند، این روش غیر بازگشت می باشد و در صورت خراب شدن و مشکلاتی مانند شکستن و لب پریدگی قابل ترمیم نیست. روش کامپوزیت دندان نسبت به روش لمینت به زمان کمتری نیاز دارد و برای انجام آن هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی شود، این روش نیازی به تراش دندان و قالب گیری ندارد و در صورتی که لب پریدگی یا هر مشکل دیگری پیش بیاید به راحتی قابل ترمیم است. هزینه کامپوزیت یا ونیر دندان از روش لمینت سرامیکی کمتر می باشد و بستگی به تعداد دندان ها دارد .

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان 6

انواع کامپوزیت دندان

معمولا کامپوزیت ها به چهار دسته، کامپوزیت نانوفیل، کامپوزیت میکروفیلد،  کامپوزیت هیبرید  تقسیم می شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند، تمام نوع های کامپوزیت دندان در تمامی تناژهای رنگ دندان تولید و ارائه می شوند.

 • کامپوزیت ماکروفیل
 • کامپوزیت میکروفیل
 • کامپوزیت هیبریدی
 • کامپوزیت نانو فیلد

کامپوزیت دندان ماکروفیل

اولین نوع مواد کامپوزیت دندان که چند دهه قبل وارد دنیای دندانپزشکی شد، کامپوزیت ماکروفیل بود. کامپوزیت ماکروفیل حاوی ذراتی از 10 میکرومتر تا 50 میکرومتر است. این ذرات در مقایسه با مواد امروزی بسیار بزرگ به حساب می‌آیند. اگر چه اندازه بزرگ این ذرات باعث مقاومت بالای این مواد شده است اما از طرفی باعث می‌شود پولیش سطح ترمیم دشوار شود.

کامپوزیت دندان میکروفیل

نسل جدید مواد کامپوزیت دندان، در اواخر دهه 70 میلادی وارد دنیای دندانپزشکی شد. کامپوزیت میکروفیل حاوی ذراتی کوچک‌تر از 100 نانومتر است که باعث سهولت پولیش و صاف بودن سطح ترمیمهای میکروفیل می‌شود. با این حال برای اصلاح مشکل قابلیت پولیش، از مقاومت و استحکام مواد تا حدی صرف ‌نظر شده است. شرکت‌های سازنده برای ایجاد ترمیم کامپوزیت میکروفیل از ذرات رزین پرشده با مواد پلیمری استفاده کرده‌ اند

کامپوزیت دندان : هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید

بین دو سر طیف میکروفیل و ماکروفیل مواد کامپوزیت هیبرید ساخته شده‌ اند. این کامپوزیت‌ها ذراتی در محدوده 10 تا 50 میکرومتر و همچنین ذراتی در اندازه حدود 40 نانومتر دارند. میکرو هیبرید ها و نانو هیبریدها هر دو در گروه کامپوزیتهای هیبرید قرار می‌گیرند و محدوده اندازه ذرات این مواد کمتر از 100 نانومتر تا بیش از یک میکرومتر است. در این محدوده مواد بار فیلر بالایی دارند در نتیجه مقاومت آنها در مقابل ساییدگی افزایش یافته و استحکام بالاتری دارند. یکی از مشکلات هیبریدها کاهش زیبای آنها به مرور زمان است. علت آن فرآیند استهلاک می‌باشد که در این فرآیند رزین بین ذرات تخریب شده و ذرات فیلر باقی می‌مانند که مستعد کنده شدن در سطح ترمیم هستند. یکدست و هموار نبودن سطح ترمیم باعث می‌شود حفظ تاثیر پولیش و خاصیت بازتاب کنندگی آن کاهش یابد.

 کامپوزیت‌ نانو فیلد

یکی دیگر از مواد ترمیمی کامپوزیت دندان، نانو فیلد است که برای بر طرف کردن مشکلات کامپوزیت‌های هیبریدی ساخته شده است. در حالی که در هیبریدها، میکرو هیبریدها و نانو هیبریدها از ذراتی استفاده شده که با تراشکاری ساخته شده ‌اند، ذرات نانو کامپوزیت با فرایند دیگری سنتز می‌شود. اندازه ذرات در نانو کامپوزیت دندان ، 20 نانومتر است. ذرات نانو کامپوزیت ویژگی بسیار منحصر به فردی دارد: ذرات به یکدیگر متصل شده و خوشه نانو تشکیل می‌دهند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان 8

هزینه کامپوزیت و لمینت دندان

هزینه کامپوزیت دندان ها به دو عامل کلی بستگی دارد، اول تعداد دندان ها که در اصطلاح پزشکی به آن واحد می گویند و دوم به مواد ماتریس کامپوزیت، برند و کشور تولید کننده و درجه ی کیفیت آن ها. پزشک ها با توجه به تعداد دندان ها و مواد مصرفی منتخب بیمار، هزینه ی مواد اولیه را محاسبه کرده و به اضافه ی هزینه ی دستمزد خود برای فرم دادن رزین بر روی دندان و پالیش آن می کنند. همواره باید این نکته را در نظر گرفت که سلامت دندان ها به کیفیت مواد رزینی و نحوه ی عملکرد پزشک متخصص بستگی دارد، به همین دلیل باید برای انجام کامپوزیت و لمینت دندان به یک پزشک معتبر مراجعه کنید و بهترین مواد را انتخاب نمایید

ارتباط با تلگرام

 • سینا گفت:

  سلام بنظرتون کامپوزیت بیشتر به دندون آسیب وارد میکنه به مرور زمان یا لمینت

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   با سلام
   به دلیل این که در لمینیت، دندان طبیعی تراش بیشتری نسبت به کامپوزیت میخورد آسیب بیشتری به دندان وارد میشود. جهت مشاوره دقیق تر بهتر است به متخصص زیبایی مراجعه فرمایید.
   با سپاس

 • رسول گفت:

  سلام خسته نباشيد براي كامپوزيت دندان ها بايد تراشيده بشن؟؟؟ بعد كامپوزيت اسيب به دندان خودمون نميزنه ؟؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   برای کامپوزیت دندان لزوما نیازی به تراش دندان نیست مگر این که دندان ها بهم ریخته باشند، اگر کامپوزیت دندان اصولی انجام شود هیچ آسیبی به دندان وارد نمیشود.
   بهتر است برای مشاوره تخصصی تر به متخصص زیبایی دندان مراجعه فرمایید.
   با سپاس

 • همتا گفت:

  سلام .خسته نباشید . دندونای فک بالام خیلی کم از هم فاصله دارن و یجوری حساس شدم نسبت بهشون . چه روشی رو پیشنهاد میکنید برای رفع فاصله و همچنین زیبایی بدون اینکه فرم یا سایز دندونام بد بشه و کاملا طبیعی بنظر برسه

 • رضایی گفت:

  سلام ببخشید واسه مرتب کردن و سفید کردن دندان باید از کدوم روش استفاده کرد که بهترین روش باشه و ضرر ی نداشته باشه؟

 • مفاخری گفت:

  سلام ببخشید من دوتا از دندون های فک پاینم جلو و ناهماهنگ اند ولی بقیه خوبن میخواستم بدونم چه کاری برای هماهنگ و صاف کردن دندون هام انجام بدم ؟؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   ارتودنسی، یکی از راه های مناسب جهت صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد لذا جهت دریافت مشاوره دقیق تر، عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   ارتودنسی، یکی از راه های صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد، جهت دریافت اطلاعات دقیق تر مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی مطالعه نمایید.و عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت
  سیمادنت
  هزینه دندانپزشکی