تشخیص سرطان با تست بزاق

تشخیص سرطان با تست بزاق

تشخیص سرطان با تست بزاق

با یک تست سریع و دقیق و در عین حال ساده می­توان بیومارکرهای سرطان ریه را در بزاق دهان تشخیص داد. این تست به زودی در بیماران مورد کارآزمایی بالینی قرار خواهد گرفت.

این خبر نقطه عطف در تحقیقات ده ساله پروفسور دیوید وانگ، پژوهشگر سرطان دهان و ابزارهای تشخیصی بزاق، می­باشد. وی استاد دانشکده دندان پزشکی UCLA می ­باشد.

پروفسور وانگ و همکارانش بر روی روشی به نام « نمونه­ برداری مایع » کار می­ کنند. در این روش گردش DNA ( مولکول حاوی اطلاعات ژنتیکی ) تومور در مایعات بدن مثل خون و بزاق تشخیص داده می­ شود.

نمونه­ برداری مایع به عنوان یک روش غیر تهاجمی تشخیص سریع سرطان­ها و ردیابی آسانتر پیشرفت درمان است.

پروفسور دانگ در یک نشست خبری در نشست سالیانه 2016 انجمن پیشرفت­های آمریکا در  واشنگتن به تشریح سازوکار این روش تشخیصی پرداخت.

دستگاه مذکور از تکنیک  (Electric Field Induced Release & Measurement) EFIRM استفاده می­ کند و قادر است بیومارکرهای سلول سرطان ریه (NSCLC) را در بزاق شناسایی کند.

دستگاه EFIRM محتویات اگزوسوم ها (کیسه­ های کوچک حاوی مولکول که توسط سلول آزاد می ­شود ) را آنالیز می­کند. این دستگاه اگزوسوم­ها را وادار به آزادسازی محتویاتشان می­ کند و بیومولکول­های آزاد شده را از نظر زیست شناختی بررسی می­ کند.

این روش جدید در مقایسه با تکنولوژی تعیین توالی فعلی دقت بالایی دارد.

در مطالعه سال 2013 که توسط پروفسور وانگ و همکارانش منتشر شد، آنها با استفاده از EFIRM نشان دادند که علاوه بر خون، بزاق نیز حاوی اگزوسوم­های تومور است.

به گفته­ پروفسور وانگ این روش در مقایسه با تکنولوژی تعیین توالی فعلی دقت بالایی برخوردار است. قرار است امسال کارآزمایی بالینی (trial) این روش جدید در چین انجام پذیرد. این مطالعه حاصل همکاری و تعامل UCLA و بیمارستان دانشگاهی سی شوان در غرب چین است.

پروفسور وانگ می­ گوید تست بزاق تنها ده دقیقه به طول می­ انجامد و به راحتی در مطب پزشک قابل انجام است.

پروفسور وانگ، این روش جدید را به عنوان یکی از ابزارهای تشخیصی سرطان در نظر می­ گیرد. به عنوان مثال اگر رادیوگرافی ریه، نودول ­ها مشکوکی را نشان دهد، پزشک می­ تواند با تست بزاق به سرعت بفهمد که احتمال سرطان وجود دارد یا نه. این تست موتاسیو­های پزشکی در پروتئین­ خاصی به نام گیرنده فاکتور رشد اپی درمال (EGFR) را شناسایی می­ کند. این پروتئین به رشد و تقسیم سلول­ها کمک می­ کند. اما بعضی از سلول­های سرطان ریه (NSCLC)  حاوی مقدار زیادیEGFR    هستند که سبب می شود سریعتر رشد کنند. با تشخیص NSCLC پزشک می­تواند سریعاً داروهای مهارکننده EGER را تجویز کند.

پروفسور وانگ و همکارانش تحقیقات خود را در این زمینه ادامه می ­دهند تا بدانند آیا می­توان از تست بزاق برای شناسایی موتاسیون­های مرتبط با سرطان­های اوروفارنکس، دهان و خلف گلو استفاده کرد یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی