تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان (پروفیلاکسی)

تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان (پروفیلاکسی)

تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان (پروفیلاکسی)

در بعضی از موارد، پزشک و دندانپزشک به بیماران خاصی توصیه می­ کنند که قبل از شروع برخی از درمان­های دندانپزشکی، آنتی ­بیوتیک مصرف کنند. این پروسه اصطلاحاً پروفیلاکسی آنتی بیوتیک نامیده می­ شود.

دهان همه ما حاوی باکتری­ها و میکروب­ها می­ باشد، در نتیجه تعدادی از درمان­های دندانپزشکی و حتی عادات روتین زندگی ما مثل جویدن غذا، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، میکروب­ ها وارد جریان خون خواهند شد که اصطلاحاً باکتریمی نام دارد. برای بسیاری از ما، این امر مهم تلقی نمی­ شود. چنانچه سیستم ایمنی بدن سلامت باشد، مانع از آن می ­شود که این باکتری­ها و میکروب­ها به ما صدمه بزنند. اما برای گروهی از افراد، باکتریمی خطرناک تلقی می­ شود و سبب ایجاد عفونت در جای دیگر از بدن می­ شود.

تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان (پروفیلاکسی)

چه افرادی در معرض خطر ایجاد عفونت متعاقب باکتریمی هستند؟

پروفیلاکسی آنتی­ بیوتیک برای گروه معدودی از افراد به دلیل دارا بودن مشکلات خاص قلبی- عروقی، لازم است. انجمن قلب آمریکا برای شناسایی افرادی که نیازمند پروفیلاکسی آنتی­ بیوتیک قبل از درمان­های دندانپزشکی هستند، گایدلاین­ هایی را معرفی می­ کند. طبق گایدلاین­ های انجمن قلب آمریکا، پروفیلاکسی آنتی­ بیوتیک باید برای افراد زیر صورت بگیرد:

  • افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند.
  • افرادی با تاریخچه عفونت بافت پوشاننده قلب یا دریچه­ های قلب که به نام اندوکاردیت عفونی شناخته می شود. اشخاصی که سابقه عفونت نادر اما تهدیدکننده حیات دارند.
  • پیوند قلب بصورتیکه مشکلی در یکی از دریچه­ های قلب بروز پیدا کند.
  • بیماری­های مادرزادی قلب (به این معنی که از زمان تولد، در فرد وجود دارند):
  • بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک که ترمیم نشده است. افرادی که جراحی تسکینی از طریق ایجاد شنت در موردشان صورت گرفته نیز شامل این دسته هستند.
  • نقص هایی که با مواد یا وسایل پروتزی ترمیم شده­ اند (چه با جراحی و چه با کاتتر گذاشته شده باشند) در 6 ماه نخست پس از انجام ترمیم نقص قلبی
  • مواردی از نقص­ های قلبی که پس از انجام ترمیم، همچنان در محل قرار گرفتن پروتز ترمیم کننده و یا ناحیه مجاور آن، بخشی از نقص باقی مانده باشد.

 اگر پرسشی در مورد پروفیلاکسی آنتی بیوتیک دارید، حتماً با دندانپزشک خود در مورد گایدلاین­ های انجمن قلب آمریکا صحبت کنید. گایدلاین­ های پروفیلاکسی آنتی­ بیوتیک برای بیمارانی که ایمپلنت­ ارتوپدی مانند مفاصل مصنوعی دارند مورد بازبینی قرار گرفته است. طبق گایدلاین جدید دیگر لازم نیست تمام افرادی که مفصل مصنوعی دارند، پروفیلاکسی آنتی­ بیوتیک داشته باشند.

تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان (پروفیلاکسی)
ارتباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی