بوی بد دهان

بوی بد دهان

بوی بد دهان

 

بوي بد دهان (هاليتوزيس) شرايط ناخوشايندي را براي افراد مبتلا رقم مي­ زند. اگر بوي بد دهان شما را آزار مي­ دهد حتماً به دندانپزشک مراجعه کنيد. بوي بد دهان به دلايل مختلفي بروز پيدا مي­ کند. دندانپزشک به دقت شما را معاينه مي­کند، علت بوي بد دهان را تشخيص مي­ دهد و آن را درمان مي­ کند.

 

بوی بد دهان
بوی بد دهان

 

چه عواملي سبب بوي بد دهان مي شوند؟

غذا. آنچه مي­ خوريد در هواي بازدم شما تأثير مي­ گذارد. سير و پياز بوي نامطبوعي ايجاد مي­ کنند. اگر روزانه دندان­ هايتان را مسواک نزنيد و نخ نکشيد، ذرات غذايي در دهان شما باقي مي­ ماند و سبب تجمع ميکروب­ ها مي­ شود که در نتيجه آن بوي بد ايجاد مي­ شود. در افرادي که رژيم غذايي مي­ گيرند، به دليل آنکه بعضاً ساعات متمادي غذا نمي­ خورند، بوي نامطبوع دهان ايجاد مي­ شود.

 

 

  • بيماري لثه. چنانچه بوي بد دهان و يا طعم ناخوشايند در دهان بطور مداوم ادامه داشته باشد، يکي از علايم هشداردهنده بيماري لثه تلقي مي ­شود. عامل ايجاد بيماري لثه پلاک دنداني است.
  • دهان خشک. اين حالت زماني اتفاق مي­افتد که جريان بزاق کاهش مي­ يابد. عوامل متنوعي سبب کاهش جريان بزاق مي­ شوند مانند داروهاي مختلف، مشکلات و بيماري­ هاي غدد بزاقي و يا تنفس دهاني.
بوی بد دهان
بوی بد دهان

 

وقتي جريان بزاق کافي نباشد، ذرات غذايي از دهان زدوده نمي­ شود. اگر از دهان خشک رنج مي ­بريد، ممکن است دندانپزشک براي شما بزاق مصنوعي تجويز کند و يا توصيه کند آب نبات بدون قند بخوريد و حجم مايعات دريافتي خود را افزايش دهيد.

 

 

  • مصرف دخانيات و تنباکو. تنباکو علاوه بر آنکه سبب رنگ گرفتن دندان ­ها مي­ شود و براي سلامت عمومي بدن مضر است، بوي بد دهان را نيز سبب مي­ شود. تنباکو توانايي شما را در تشخيص طعم و مزه غذاها کاهش مي­ دهد و بافت لثه را به شدت آزرده مي­ کند. افرادي که تنباکو مصرف مي­ کنند بيش از سايرين در معرض ابتلا به بيماري لثه هستند و ريسک بالاتري جهت ابتلا به سرطان دهان دارند.
بوی بد دهان
بوی بد دهان

 

  • وضعيت­ هاي پزشکي خاص. علايم بعضي از بيماريها شامل بوي بد دهان مي­ شود مانند عفونت سينوس و ريه­ ها، عفونت برونش­ ها (برونشيت)، ديابت و بعضي از انواع بيماري­ هاي کبد و کليه.

اگر نگران بوي بد دهان خود هستيد و مي­ خواهيد علت آن را بدانيد، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنيد.

 

 

مراجعه منظم به دندانپزشک سبب مي­ شود وي همواره معاينه کاملي از دهان و دندان­ هاي شما داشته باشد و علايم بيماري لثه و دهان خشک را خيلي زود تشخيص دهد. توجه داشته باشيد که بوي بد دهان مي­ تواند به علت بيماري ­ها و مشکلات پزشکي ايجاد شده باشد. اگر دندانپزشک تشخيص دهد که دهان شما سالم است و سبب بوي بد دهان نيست، شما به پزشک ارجاع داده مي ­شويد.

 

بوی بد دهان
بوی بد دهان

 

اگر بهداشت دهان و دندان ها به درستي رعايت شود، بيماري لثه درمان شود و بطور مرتب پاکسازي عميق و حرفه­ اي دهان و دندان توسط دندانپزشک صورت بگيرد، بوي بد دهان کاهش پيدا خواهد کرد.

دو بار در روز مسواک بزنيد و روزانه يکبار فضاي بين دندان ­ها را با نخ دندان تميز کنيد. در پايان مسواک زدن دندان­ ها، سطح زبانتان را نيز با مسواک تميز کنيد.

اگر از دست دندان مصنوعي (دنچر) استفاده مي­ کنيد، شب هنگام آن را از دهان خود خارج کرده و به خوبي تميز کنيد تا صبح دست دندان کاملاً تميز را در دهان خود قرار دهيد.

 

 

به اين نکته توجه داشته باشيد که دهان­ شويه تنها به طور موقتي بوي بد دهان را از بين مي­ برد. به بيان ديگر در اين مورد خاص، دهان­شويه­ ها مانند يک وسيله زيبايي عمل مي­ کنند و اثر موقتي دارند و قادر نيستند در دراز مدت بوي بد دهان را متوقف سازند.

اگر نياز داريد که به طور مرتب از موادي استفاده کنيد که بوي بد دهان شما را از بين ببرد يا به اصطلاح بازدم شما را خوشبو سازد، حتماً براي درمان قطعي به دندانپزشک مراجعه کنيد.

 

بوی بد دهان

ارتباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی