خدمات ما
بیشتر
بهترین سن ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی

درمان ارتودنسی یکی از روش‌های درمانی است که برای اصلاح ناهنجاری‌ها در دندان‌ها و فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی نسبتا طولانی مدت است و به طور معمول 6 الی 24 ماه به طول می‌انجامد و برحسب میزان ناهنجاری و سن فرد این مدت زمان متغیر است.

معاینه ارتودنسی

اگر متوجه ناهنجاری در دندان‌های خود شدید، اولین اقدامی که باید انجام دهید مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب است. با معاینه اولیه، میزان ناهنجاری مشخص می‌شود و اینکه کدام روش درمانی مناسب است و درمان چه زمانی باید آغاز شود.

در جامعه به طور معمول، درمان ارتودنسی برای سنین نوجوانی و جوانی در نظر گرفته می‌شود ولی با تحقیقات انجام گرفته مشخص شده است که بهترین زمان برای انجام معاینه اولیه توسط بهترین متخصص ارتودنسی 7 سالگی است. شروع درمان ارتودنسی در این سن ضرورتی ندارد ولی فرد از وجود مشکلات احتمالی و ناهنجاری‌ها اطلاع می‌یابد و زمان لازم هم برای اقدامات فراهم است.

 

 

کاربردهای ارتودنسی

ارتودنسی به‌طور معمول به دو منظور استفاده می‌شود:

  • رفع ناهنجاری و اصلاح محل قرارگیری دندان‌ها
  • رفع ناهنجاری‌های فک

اگر ارتودنسی به‌منظور رفع ناهنجاری و انحراف در فک مثل عقب رفتن فک تحتانی (اوربایت) و جلو رفتن فک تحتانی (آندربایت) باشد، باید از سنین پایین اقدامات درمانی آغاز شوند و در غیر این صورت ناچار به جراحی و همزمان ارتودنسی می‌باشد. ولی اگر بیمار مشکلی در فک‌ها نداشته باشد، برای رفع کجی یک یا چند دندان‌، در هر محدوده سنی، می‌توان برای درمان اقدام کرد.

دلایل اهمیت معاینه اولیه قبل از سن 7 سالگی

  • متخصص ارتودنسی کودکان می‌تواند مشکلات دندان‌ها و نامنظمی آن‌ها را که حتی به راحتی مشخص نیستند، با توجه به تجربه و محاسبات تشخیص دهد و از بروز مشکلات و ناهنجاری‌های شدید در آینده جلوگیری کند.
  • گاها خرابی و پوسیدگی دندان‌ها نیز در ناهنجاری موثر هستند و معاینه اولیه باعث می‌شود که اقدامات لازم در زمان مناسب انجام شوند.
  • انجام معاینه اولیه موجب می‌شود که از زمان مناسب برای آغاز اعمال درمانی اطلاع یابید و قبل از شدید شدن ناهنجاری از آن‌ها پیشگیری شود.
  • در این سن، رشد دندان‌ها و فک هنوز کامل نشده است و شروع به اقدامات درمانی آسان‌تر و نتیجه در مدت زمان کوتاه‌تری حاصل می‌شود.
  • ارتودنسی در سنین پایین سلامت همه دندان‌ها را به همراه دارد، چون دندان‌های کج شده و روی هم قرار گرفته معمولاً به‌خوبی مسواک زده نمی‌شوند و همین موضوع باعث پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها و از بین رفتن دندان‌های سالم می‌شود.
  • اعتماد به نفس فرد درسنین کودکی و بزرگسالی با داشتن دندان‌ها سالم افزایش می‌یابد.

ارتودنسی در سنین پایین

انجام ارتودنسی در سنین کودکی

به طور معمول درصورت وجود ناهنجاری شروع به اقدامات درمانی و ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی کودکان از سن 8 سالگی برای دختر‌ها و 9 سالگی برای پسر‌ها می‌باشد.

انجام ارتودنسی از این سنین باعث می‌شود که رشد دندان‌های دائمی در کودکان، در محل درست و استاندار خود صورت ‌گیرد. برای انجام این کار متخصص ارتودنسی کودکان کاملا روابط بین فک و دندان‌ها را در نظر می‌گیرد تا ارتودنسی را در محل دقیقی تعبیه کند.

تفاوت ارتودنسی در سنین مختلف

به‌علت متفاوت بودن وضعیت جسمی کودکان با یک انسان بالغ، تفاوت‌های زیادی بین ارتودنسی در سن بزرگسالی و کودکی وجود دارد. در بزرگسالان به‌دلیل سخت‌تر حرکت کردن دندان‌ها، پوسیدگی‌های دندانی و کشیده شدن دندان‌ها و فقدان چندین دندان سالم، مشکلات مربوط به لثه و بیماری‌های لثه‌ای طول درمانی بیشتری دارد و برای دستیابی به نتیجه مطلوب مدت زمان بیشتری مورد نیاز است.

ولی اقدام به ارتودنسی در کودکی راحت‌تر و سریع‌تر است. اما این به این منظور نیست که ارتودنسی برای بزرگسالان کاربرد ندارد. تنوع روش‌های ارتودنسی بزرگسالان نسبت به ارتودنسی کودکان بیشتر است.

علاوه بر ارتودنسی مراقبت‌های حین وجود ارتودنسی و بعد از اتمام دوره درمانی نیز بسیار مهم می‌باشند و به طور معمول متقاعد کردن کودکان برای انجام دادن کمی دشوار‌تر است و احتمال به وجود آمدن مشکلات بعد از اتمام ارتودنسی در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

 

بهترین زمان ارتودنسی

 

سریع‌تر مشکل را ریشه‌یابی و برای حل ان اقدام کنید.

اگر شما هم به‌دنبال رفع مشکلات دندان‌های خود یا فرزندان‌تان توسط دکتر ارتودنسی خوب هستید، کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت انتخاب بسیار مناسبی است. چون در ابتدا بررسی های بالینی هر بیمار انجام می‌شود و مشاوره قبل اعمال درمانی و ترمیمی صورت می‌گیرد، به این منظور می‌توانید به صفحه تعیین وقت مراجعه فرمایید و همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع خدمات دندانپزشکی با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی