اورژانس های دندانپزشکی

اورژانس های دندانپزشکی

اورژانس های دندانپزشکی
0
(0)

 

زمانيکه حادثه اي براي دندان اتفاق بيفتد، چنانچه نسبت به آن آگاهي لازم را داشته باشيد مي توانيد دندان آسيب ديده را نجات دهيد. به بيان ديگر اينکه بدانيد پس از بروز حادثه براي دندان (مانند شکستگي) چه اقدامي را بايد انجام دهيد، سبب نجات دندان خواهد شد و عدم آگاهي به از دست رفتن دندان خواهد انجاميد.

اين نکته را به ذهن بسپاريد که در کليه اورژانس هاي دندانپزشکي بايد در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنيد. بسياري از دندانپزشکان، زمان خاصي را جهت رسيدگي به موارد اورژانس دندانپزشکي در برنامه کاري روزانه خود لحاظ مي کنند. بنابراين در هنگام بروز حادثه يا موارد اورژانس با دندانپزشک خود تماس بگيريد و اطلاعات کاملي در مورد حادثه مذکور و مراقبت هاي پس ازآن، از وي دريافت کنيد.

اورژانس های دندانپزشکی

 

اورژانس های دندانپزشکی

 

 

اگر حادثه زماني اتفاقي بيفتدکه مطب دنداپزشکي تعطيل باشد، به بخش اورژانس (درمانگاه) نزديک محل سکونت خود مراجعه کنيد. آنچه در ذيل آمده، اورژانس هاي رايج دندانپزشکي و مراقبت هاي مربوط به آنها است.

 •  اگر دندان از دهان بيرون بيفتد چه کاري بايد انجام داد؟

اگر دندان دائمي از حفره خود خارج شود و از دهان بيرون بيفتد، سعي کنيد همواره آن را در محيط مرطوب قرار دهيد. اگر امکان داشته باشد، بدون آنکه ريشه آن را لمس کنيد، دندان را دوباره درحفره يا ساکت استخواني مربوطه قرار دهيد. اگر امکان انجام عمل پيش گفته را نداشتيد، دندان را بين لثه ها و گونه خود قرار دهيد يا در شير و محلول هاي موردتأييد ADA جهت نگهداري دندان حفظ کنيد تا خود را به مطب دندانپزشکي برسانيد.

 

 • اگر دندان کودک از دهانش بيرون بيفتد چه کاري بايد انجام داد؟

اگر دندان دائمي باشد، مطلب پيش گفته را در مورد آن اعمال نماييد. اگر دندان شيري از دهان خارج شده باشد، در ابتدا سعي کنيد دندان را پيدا کرده و آن را در محيط مرطوب قرار دهيد و سپس به دندانپزشک مراجعه کنيد دنداپزشک متوجه مي شود که آيا تمام دندان از حفره خود خارج شده  يا تنها بخشي از دندان شکسته و از دهان به بيرون افتاده است. دندانپزشک تصميم خواهد گرفت که آن را دوباره درحفره خود قرار دهد يا خير.

 •  اگر دندان بشکند، چه کاري بايد انجام داد؟

براي دندان شکسته، بلافاصله دهان خود را با آب گرم بشوييد تا ناحيه مذکور تميز شود. سپس روي صورتتان کمپرس سرد قرار دهيد تا از تورم آن جلوگيري کنيد و هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنيد.

اگر دندان کودک از دهانش بيرون بيفتدآن را در محيط مرطوب قرار دهيد و سپس به دندانپزشک مراجعه کنيد
اورژانس های دندانپزشکی

 

 • اگر شخصي لب يا زبان خود را گاز بگيرد چه کاري بايد انجام داد؟

اگر لب يا زبان خود را گاز گرفتيد، ناحيه مذکور را با آب بشوئيد و سپس روي آن کمپرس سرد قرار دهيد چنانچه خونريزي زيادي داشتيد، و خونريزي بند نيامد و ياد درد زيادي داشتيد حتماً به دندانپزشک يا اورژانس مراجعه کنيد.

 •  اگر شخصي دچار دندان درد شد، چگونه آن را مديريت کند؟

براي دندان درد، ابتدا دهان خود را با آب شستشو دهيد تا آن را تميز کنيد. سپس با نخ دندان باقي مانده غذا را که بين دندان هايتان گير کرده خارج سازيد. از قرار دادن آسپرين روي دندان و لثه ها اجتناب کنيد. چرا که آسپرين مورد سوختگي بافت لثه خواهد شد. اگر درد ادامه پيدا کرد با دندانپزشکان تماس بگيريد.

 

 • اگر شخصي احساس کرد که  فکش شکسته، چه کاري بايد انجام دهيد؟

اگر احساس کرديد که فکتان شکسته است، روي آن کمپرس سرد قرار دهيد تا از تورم آن جلوگيري کنيد. بلافاصله به دندانپزشک يا بخش اورژانس بيمارستان مراجعه کنيد.

 • چگونه مي توان شيئ را که در دهان يا دندان ها گير کرده، خارج ساخت؟

اگر شيء خاصي در دهان شما گيرکرد، سعي کنيد به آرامي و با نخ دندان، آن را خارج سازيد، هرگز از وسايل نوک تيز استفاده نکنيد. چرا که اين قبيل وسايل دردناک است و ممکن است به عفونت بيانجامد.

اگر نتوانستيد شي را خارج کنيد. به دندانپزشک مراجعه کنيد.

اورژانس های دندانپزشکی
اورژانس های دندانپزشکی

 

 • آيا لازم است وسيله خاصي را به کيت مخصوص کمک هاي اوليه اضافه کرد؟

نخ دندان را همراه خود داشته باشيد تا در صورت گير کردن شيء در دهان دندانتان، بتوانيد به کمک نخ دندان، آن را خارج کنيد. کيت نگهداري دندان که در موارد خارج شدن دندان از حفره استخواني خود، کاربرد دارد، نيز وسيله سودمندي است.

 • اگر در زمان سفر، نياز به مراجعه به دندانپزشک بود، چه کاري بايد انجام داد؟

از گزينه جستجوي دندانپزشک در وب سايت ADA استفاه کنيد تا نزديک ترين دندانپزشک به خود را پيدا کنيد ( سر دبير علمي سيمادنت: معادل اين مورد جستجو در تمامي کشورها وجود دارد. در کشور ا يران، از آنجا که همه دندانپزشکان عضو سازمان نظام پزشکي هستند، مي توانيد از اين طريق دندانپزشک شهر محل اقامت خود را پيدا کنيد و يا به درمانگاه مراجعه کنيد)

 

چگونه مي توان از بروز اورژانسهاي دندانپزشکي جلوگيري کرد؟

چنانچه احتياط هاي لازم را رعايت کنيد، از آسيب به دندان ها و بروز حادثه حاد برايشان جلوگيري خواهد شد:

 • اگر هنگام ورزش کردن يا انجام فعاليت هاي شديد از محافظ دهان يا اصطلاحاً mouth guard استفاده کنيد.
 • از جويدن يخ، آب نبات سفت و خوراکي هايي از اين قبيل خودداري کنيد، چرا که سبب شکستگي دندان مي شوند.
 • براي بريدن از قيچي استفاده کنيد. هرگز از دندان هايتان به اين منظور استفاده نکنيد.
اورژانس های دندانپزشکی

;
ارتباط با تلگرام

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت