استنشاق دود سیگار محیطی، ریسک پوسیدگی دندان در کودکان را دو برابر می کند.

استنشاق دود سیگار محیطی، ریسک پوسیدگی دندان در کودکان را دو برابر می کند.

استنشاق دود سیگار محیطی، ریسک پوسیدگی دندان در کودکان را دو برابر می کند.
طبق نتایج مقاله ­ای که در ژورنال BMJ به چاپ رسیده است چنانچه کودک در 4 ماهگی در معرض دود سیگار قرار بگیرد، این امر با افزایش ریسک پوسیدگی دندانی در 3 سالگی همراه خواهد بود.

 

میزان پوسیدگی دندان­های شیری در کشورهای توسعه ­یافته، زیاد است. به­ طوری­که این میزان در کودکان 5-2 ساله ایالات متحده ٪20/5 و در کودکان 3 ساله ژاپنی ٪25 است.

برنامه­ های پیشگیری از پوسیدگی دندان­های کودکان و نوپایان روی کاهش مصرف قند، استفاده از مکمل­های خوراکی فلوراید و وارنیش فلوراید تمرکز دارد.
با این حال، بعضی از مطالعات بیان می­ کنند که قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز در بروز پوسیدگی دندان­های شیری، نقش دارد.
توجه به این نکته لازم است که پوسیدگی دندانی از فاکتورهای متعددی منتج می­ شود مانند عوامل فیزیکی، بیولوژی، محیطی و عوامل مرتبط با شیوه زندگی.
عوامل پوسیدگی­ زا شامل میکروب پوسیدگی­ زا، میزان ناکافی جریان بزاق، میزان ناکافی فلوراید و بهداشت نامناسب دهان و دندان است. در این میان عاملی که نقش کلیدی ایفا می­ کند،
اکتساب میکروب استرپتوکوک موتانس است.
موتانس از قند مصرفی، اسید تولید می­ کند که این اسید سبب حل شدن مینا (انامل) دندان می­ شود.
این میکروب معمولاً از دهان مادر به دهان کودک منتقل می­شود و سن شایع انتقال میکروب موتانس به دهان کودک 31-19 ماهگی است.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار اثر سوء بر سلامت دهان و دندان دارد.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار بطور مستقیم بر دندان­ها و میکروارگانیسم­ها اثر می ­گذارد. این تأثیرگذاری شامل موارد زیر است: التهاب مخاط دهان، آسیب به عملکرد غدد بزاقی، کاهش سطح سرمی ویتامین ث و نقص عملکرد دستگاه ایمنی.
در کودکانی که در معرض دود سیگار محیطی قرار می ­گیرند، کاهش سطح IgA بزاقی و افزایش سطح و افزایش فعالیت سیالیک اسید دیده می­ شود. سیالیک اسید تجمع استرپتوکوک موتانس را قدرت می­ بخشد. این امر سبب ایجاد پلاک دندانی و پوسیدگی دندانی خواهد شد. براساس حقایق پیش گفته، کاهش استنشاق دود سیگار محیطی در میان کودکان به پیشگیری از پوسیدگی دندانی کمک می­ کند. به عبارت دیگر چنانچه کودکان در معرض دود سیگار قرار نگیرند، پوسیدگی دندانی در آن­ها کاهش می ­یابد. با این وجود، این نظریه هنوز به اثبات نرسیده است.
تیم پژوهشی متشکل از محققین ژاپنی مطالعه­ ای را ترتیب دادند که براساس آن اثر استعمال دخانیات در دوران بارداری و در معرض قرار گرفتن نوزاد 4 ماهه به دود سیگارِ موجود در فضای خانه را بر پوسیدگی دندان­های شیری مورد بررسی قرار دادند.
محققین می­ خواستند بدانند آیا استعمال دخانیات توسط مادر در دوران بارداری و در معرض قرار گرفتن نوزاد 4 ماهه به دود سیگار، ریسک پوسیدگی دندان­های شیری را افزایش می­ دهد یا خیر.
پژوهشگران اطلاعات مربوط به 76920 کودکی را که بین 2004 تا 2010 میلادی متولد شده بودند و چکاپ­های منظمی در 0، 4، 9، 18 ماهگی و 3 سالگی در خانه­ های بهداشت شهر کوب ژاپن داشتند را مورد بررسی قرار دادند.
از مادران خواسته شد که پرسشنامه خاصی را پر کنند تا اطلاعات زیر بدست آید:
در معرض قرار گرفتن کودک به دود سیگار در دوران بارداری تا 3 سالگی وی و دیگر فاکتورهای مرتبط با شیوه زندگی مثل عادت تغذیه و بهداشت دهان و دندان.

شیوع پوسیدگی دندان براساس وجود حداقل یک دندان پوسیده، از دست رفته یا پر شده مشخص گردید. معاینه دندان­های کودک توسط دندان­پزشکان مجرب صورت گرفت.

 

افزایش ریسک پوسیدگی در کودکانی که والدین سیگاری دارند.

 

شیوع دود سیگار در محیط خانه در میان کودکانی که مورد مطالعه قرار گرفته بودند ٪55/3 بود و ٪6/8 شواهدی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار را نشان دادند. در مجموع 12729 مورد از پوسیدگی دندان تشخیص داده شد که البته در بیشتر این موارد، دندان در مرحله پوسیدگی قرار داشت.

در مقایسه با خانواده­ های غیرسیگاری، مصرف سیگار در محیط خانه و استنشاق دود سیگار توسط نوازد 4 ماهه با افزایش دو برابری ریسک ایجاد پوسیدگی دندانی کودک همراه خواهد بود. تأثیر استعمال دخانیات توسط مادر در دوران بارداری، در این زمینه بخصوص از نظر آماری قابل ملاحظه نبود.

 

از جمله محدویت­های مطالعه فوق این است که در زمره مطالعات مشاهده­ ای قرار می­ گیرد و نتیجه گیری در مورد علت و معلول قابل دستیابی نیست. یافته­ های حاصل از مطالعه ممکن است تحت تأثیر عواملی قرار گرفته باشند که در مطالعه فوق اندازه ­گیری نشده است.
علی­رغم محدودیت­های پیش گفته، محققین نتیجه گرفتند که:

“قرار گرفتن در معرض دود سیگار در سن 4 ماهگی که نیمی از کودکان مورد مطالعه در شهر کوب ژاپن آن را تجربه کرده بودند با افزایش ریسک پوسیدگی دندان­های شیری همراه است. هرچند یافته­ های این مطالعه نمی ­توانند رابطه علت و معلول مشخصی برقرار سازند اما از گسترش دامنه برنامه­ های سلامت جامعه ­نگر جهت کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار، حمایت می­ کنند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی