آدامس بدون قند و پیشگیری از پوسیدگی دندان

آدامس بدون قند و پیشگیری از پوسیدگی دندان

آدامس بدون قند و پیشگیری از پوسیدگی دندان

مطالعات باليني نشان داده‌اند که چنانچه پس از صرف غذا، به مدت 20 دقيقه، آدامس بدون قند جويده شود، براي جلوگيري از پوسيدگي دنداني کمک کننده خواهد بود.جويدن آدامس بدون قند سبب افزايش جريان بزاق مي‌شود. افزايش جريان بزاق غذا و دبري هاي موجود در دهان را مي‌زدايد؛ اسيد توليد شده توسط ميکروب‌هاي موجود در دهان را خنثي مي‌سازد و عناصري را فراهم مي‌آورد که با پوسيدگي مقابله مي‌کنند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان با آدامس دارای تاییدیهADA

از سوي ديگر وقتي جريان بزاق افزايش يابد، بدان معني است که کلسيم و فسفر بيشتري با خود حمل مي‌کند که اين امر سبب استحکام بيشتر انامل (ميناي دندان) مي‌شود.همواره آدامس بدون قندي را خريداري کند که برچسب تأييديه ADA را داشته باشد چرا که اينگونه مي‌توانيد اطمينان حاصل کنيد که آدامس مذکور کاملاً بدون قند است (سردبير علمي سيما د نت: فدراسيون جهاني دندانپزشکي و انجمن دندانپزشکي ايران نيز نهادهاي معتبري هستند که در صورت تأييد محصول مرتبط با دهان و دندان، با اطمينان مي‌توانيد از آن استفاده کنيد.

همواره سعي کنيد آدامس بدون قند را از مراکز معتبر مانند داروخانه‌ها خريداري کنيد و به برچسب تأييديه روي آن توجه داشته باشيد تا مطمئن شويد آدامس مذکور حتماً بدون قند است.)آدامس‌هايي که برچسب تأييديه ADA را دارند متشکل از قندهايي هستند که پوسيدگي‌زا نيستند مانند آسپارتام، زايليتول، سوربيتول، يامانيتول.

جويدن آدامس حاوي قند نيز سبب افزايش جريان بزاق مي‌شود اما بدليل دارا بودن قند، براي دندان‌ها بسيار مضر خواهد بود. بود چرا که ميکروب‌هاي موجود در پلاک ميکروبي از قند موجود در آدامس استفاده مي‌کنند و توليد اسيد پوسيدگي‌زا مي‌کنند.

لازم است که مطالعات بيشتري در مورد اثرات آدامس‌هاي حاوي قند روي پوسيدگي دندان صورت بگيرد.لطفاً توجه داشته باشيد که آدامس بدون قند هرگز جايگزين برنامه روتين بهداشت دهان و دندان يعني مسواک زدن و نخ دندان کشيدن نيست.

آدامس بدون قند و پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

مزایای آدامس بدون قند

هرآنچه که میدانید آسیب‏ هایی که جویدن آدامس ‏های حاوی قند به دندان ‏هایتان می‏رساند، می توانید با جویدن آدامس‏ های بدون قند از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری کنید. در ادامه چند مورد از فواید آدامس‏ بدون قند را تشریح کرده ‏ایم.

تازه کردن تنفس

آدامس ‏های بدون قند علاوه بر بهبود سلامت دهان و دندان، با از بین بردن باکتری ‏های ایجاد کننده بوی بد دهان به طراوت و تازه کردن تنفس نیز کمک می‏کنند. زایلیتول شیرین کننده طبیعی است که در اکثر انواع آدامس ‏های بدون قند یافت می‏شود و باعث تازه شدن تنفس می‏شود.

تقویت مینای دندان

اسید موجود در دهان شما نه تنها باعث ایجاد حفره دندانی می‏شود، بلکه می‏تواند باعث فرسایش مینای دندان نیز شود. از آنجا که آدامس به کاهش مقدار اسید کمک می‏کند، می‏تواند بدین وسیله از مینای دندان شما محافظت کند. به طور کلی اگر مینای دندان قوی‏ تری داشته باشید، احتمال ایجاد حفره دندانی نیز کمتر خواهد بود.

جلوگیری از ایجاد حفره

اگر 20 دقیقه بعد از خوردن یک وعده غذایی، آدامس بدون قند بجوید، احتمال ایجاد حفره در دندان شما کمتر خواهد بود. آدامس با افزایش تولید بزاق به شستشوی ذرات غذا و خنثی سازی باکتری های حفره ای کمک می‏کند.

کاهش حساسیت دندان

حساسیت یکی از عوارض جانبی سفید شدن دندان‏ های شما توسط متخصصان دندان پزشکی است. با این حال، محققان بر این باورند که جویدن آدامس بدون قند با افزایش تولید بزاق، به جلوگیری از حساسیت دندان‏ ها کمک می کند و اثر آن را کاهش می‏دهد. تحقیقی نیز در این رابطه انجام شد که نشان داد حساسیت دندان در افرادی که پس از سفید شدن دندان‏ هایشان آدامس بدون قند می جویدند، کمتر بود.

برطرف کردن خشکی دهان

خشکی دهان یک بیماری شایع است و زمانی اتفاق می‏افتد که میزان تولید بزاق کاهش می‏ یابد اما جویدن آدامس بدون قند باعث افزایش تشرح بزاق می‏شود. برخی شرایط و مشکلات پزشکی، مانند لوپوس و پارکینسون، می‏تواند باعث خشکی دهان شود. همچنین داروهایی وجود دارند که می‏توانند همین عارضه را ایجاد کند مانند داروهای مسکن، شل کننده‏ های عضلانی، ضد احتقان ‏ها، آنتی هیستامین ‏ها و داروهای ضد افسردگی.

آدامس بدون قند و پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

چند نکته قابل توجه که فدراسيون جهاني دندانپزشکيADA درنظر دارد!

ADA توصيه مي‌کند که همواره روزي دو بار با خميردندان فلورايددار دندان‌هايتان را مسواک بزنيد و يک بار در روز، فضاي بين دندان‌ها را با نخ دندان يا ديگر تميزکننده هاي بين دنداني تميز کنيد.

آدامس بدون قندي را بخريد که برچسب تأييديه ADA را داشته باشد. اين برچسب به شما اطمينان مي‌دهد که آدامس بدون قند مذکور، از اصول ADA در زمينه سلامت دهان و دندان پيروي مي‌کند و کارايي و ايمني قابل قبولي دارد.

چنانچه محصولي، برچسب تأييديه ADA را داشته باشد، مي‌توانيد مطمئن باشيد هر آن چيزي که روي بسته آن نوشته شده کاملاً درست و مبتني بر واقعيت است. چرا که اگر يک شرکت توليدکننده فراورده‌هاي مرتبط با سلامت دهان و دندان بخواهد برچسب تأييديه ADA را براي محصولاتش دريافت کند بايد اطلاعات کافي در مورد تمام مندرجات روي بسته محصولات خود را براي ADA ارسال نمايد و درستي آنها را اثبات کند.محصولاتي که برچسب تأييديه ADA دارند طبق آنچه ادعا مي‌کنند عمل مي‌کنند.
ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی