آب میوه ها ومعجون های میوه ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند

آب میوه ها ومعجون های میوه ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند

آب میوه ها ومعجون های میوه ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند

آب میوه ­ها ومعجون­های میوه ­ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند. بار دیگری که خواستید به جای نوشابه­ غیر الکلی (سودا) ، معجون میوه­ ای سالمی را به کودکان بدهید به یاد داشته باشید که این معجون حاوی 13g/100mlمعادل 2/5 قاشق چایخوری در3/5اونس ماده­ غذایی؛قند می­ باشد. این میزان از قند دو سوم تا نیمی از میزان قند مجاز کودک را شامل می­ شود.

 طبق پژهش جدیدی که در نسخه آنلاین ژورنال  BMJ منتشر گردیده ­است، قند موجود در نوشیدنی­های میوه­ ای ، آب میوه ه­ای طبیعی و مخصوصا معجون­های میوه ­ای به طور غیر قابل قبولی بالاست.

 طبق گزارش بخش سلامت دانشگاه ییل، هر آمریکایی روزانه 22 قاشق چایخوری شکر، اضافه بر آنچه در مواد غذایی موجود است، مصرف می­ کند. در مورد نوجوانان مصرف قند اضافه به 34 قاشق چایخوری می­رسد.

 یک قوطی 12 اونسی نوشابه غیر الکلی حاوی 10 قاشق چایخوری شکر می­ باشد. طبق توصیه­ انجمن قلب آمریکا (AHA)  میزان مصرف قند مجاز برای کودکان ، 4-3 قاشق چایخوری و در نوجوانان 5 قاشق چایخوری می ­باشد.

 در بریتانیا طبق توصیه­ سرویس سلامت ملی (NHS)  میزان مجاز مصرف قند برای کودکان6-4 ساله 19 گرم (کمتر از 4 قاشق چایخوری) ، برای کودکان 10-7 ساله، 24گرم (کمتر از 5 قاشق چایخوری) است.

 از آنجا که آگاهی عمومی در مورد تأثیر نوشیدنی­های شیرین بر افزایش وزن و پوسیدگی دندانی افزایش یافته، بسیاری از افراد به آب ­میوه ­ها و معجون­های میوه ­ای به عنوان جایگزین سالمی برای سودا، چای سرد و دیگر نوشیدنی­ها روی آورده ­اند.

 حتی آب میوه­ های 100% طبیعی نیز از نظر محتوای قندی خالی از اشکال نیست.

حتی آب میوه­ های 100% طبیعی نیز آن­طور که به نظر می ­رسد بی­گناه محسوب نمی ­شود. آکادمی پزشکی کودکان آمریکا توصیه می­ کند که به نوزادان زیر 6 ماه آب میوه داده نشود  طبق توصیه این آکادمی، مصرف آب میوه در کودکان 6-1 ساله نباید از6-4 اونس معادل نصف تا سه چهارم یک فنجان تجاوز کند.

 میزان مصرف مجاز برای کودکان 7 تا نوجوانان 18 ساله، 12-8 اونس یا معادل 2-1فنجان توصیه شده ­است.

 پژوهشگران دانشگاه  لیورپول و دانشگاه لندن بریتانیا، میزان قند درهر 100ml (تقریبا 3/5 اونس) نوشیدنی­های زیر را سنجیدند: آب میوه­ ها، آب میوه­ای 100% طبیعی و معجون­های میوه ­ای که مخاطب آن­ها کودکان است. سنجش میزان قند بر اساس مشخصات ذکر شده روی جعبه این نوشیدنی­ها صورت گرفت.

 محققین، میزان میزان قند آزاد در 203 جعبه با سایز بندی لستاندارد (200ml یا حدود 7 اونس) و از برند­های نوشیدنی بریتانیایی وسایر فراورده­ های موجود در فروشگاه­ها را، بررسی کردند.

 قند­های آزاد شامل گلوکز، فروکتوز، ساکاروز، وقند مورد مصرف روزانه می ­باشد که توسط تولید کننده به محصول اضافه می ­شود ونیز شامل قند­های طبیعی موجود در عسل ، شهد­ها، آب میوه ­ها و کنستانتره­ های آب میوه است. اگرچه فروکتوز به طور طبیعی در میوه وجود دارد اما وقتی به عنوان نوشیدنی مصرف شود مانند دیگر انواع قند سبب ایجاد پوسیدگی می­ شود.

 قند­های طبیعی دیگری در میوه­ ها وسبزیجات وجود داردند که بدن به روش متفاوتی آن­ها را متابولیزه می ­کند که جهت محدود کردن انرژی دریافتی کاربرد دارند. این قند­ها مشمول مطالعه نشدند.

 بالغ بر 40% نوشیدنی­ ها حاوی چهار قاشق چایخوری شکر هستند

محتوای شکر موجود در نوشیدنی­ها از 0تا16 گرم در 100ml هستند که میزان متوسط آن 7 گرم در 100ml یا حدود 1/5 قاشق چایخوری است. میزان شکر در آب میوه­ ها و معجونهای میوه ای خالص به ­طور چشمگیری افزایش می­ یابد.

میانگین محتوای قند موجود در 21 آب میوه­ ای که در مطالعه مذکور بررسی گردید 10/7 گرم در 100ml یا بالغ بر 2 قاشق چایخوری و در 24 معجون میو­ه­ای 13گرم در 100ml یا بالغ بر 2/5 قاشق چایخوری بود.بیش از 40%محصولات حاوی 19 گرم یا حدود 4 قاشق چایخوری قند آزاد بودند که این میزان حداکثر میزان مصرف مجاز قند در کودکان محسوب می­ شود.

 حدود 78 محصول حاوی شیرین کننده­ های بدون کالری مثل آسپارتام بودند. با این­که این شیرین کننده­ ها ایمن تلقی می شوند، کارشناسان سلامت بر این باورند که این مواد سبب نمی ­شود که جوانه­ های چشایی کودکان به رژیم غذایی با میزان پائین قند عادت کند.

 طبق یافته­ های این مطالعه، پژوهش­گران به جمع­ بندی زیر رسیدند:

 . به­ جای مصرف آب میوه، میوه مصرف کنید.

 . آب میوه را با آب رقیق کنید یا از آب میوه­ های شیرین نشده استفاده کنید و مصرف آن را به زمان وعده ­های غذای اصلی محدود سازید.

 . مصرف این نوشیدنی ­ها را به 150ml در روز یا کمی بیشتر از 5 اونس کاهش دهید.

 . لازم است با اقدامات پیشگیرانه دولتی، تولید کنندگان، اضافه کردن قند­های غیر لازم را به آب میوه­ ها متوقف سازند.

 از دکتر Simon Capewell  پرسیده شد با توجه به یافته­ های مطالعه آیا لازم است که میزان مصرف میوه­ ها را نیز کاهش دهیم؛

 وی گفت:

 خیر؛ میوه برای سلامتی مفید است همین­طور سبزیجات. ما قطعا توصیه می­کنیم میوه­ و سبزی­جات به صورت نا محدود مصرف شود.

میوه کامل در مقایسه با آب میوه میزان فیبر بالایی دارد و در مقایسه با آب میوه زمان بیشتری طول می­ کشد که میوه خورده شود. شواهدی در دست است که نشان می­ دهد بدن میوه کامل را به روش متفاوتی متابولیزه می­ کند و انرژی دریافتی حاصل از مصرف میوه را بهتر از زمانی که آب میوه نوشیده می­ شود تنظیم می­کند.

 یکی از محدودیت­های مطالع این بود که پژوهش­گران تنها محصولاتی را مورد مطالعه قرار دادند که در فروشگاه­ها موجود بود. ممکن است نوشیدنی­های جایگزینی با محتوای قند کمتر وجود داشته باشد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی