آب میوه ها ومعجون های میوه ای شیرین حاوی مقادیر…

آب میوه ها ومعجون های میوه ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند

آب میوه ­ها ومعجون­های میوه ­ای شیرین حاوی مقادیر بسیاربالایی از قند هستند. بار دیگری که خواستید به جای نوشابه­ غیر الکلی (سودا) ، معجون میوه­ ای سالمی را به کودکان بدهید به یاد داشته باشید که این معجون حاوی 13g/100mlمعادل 2/5 قاشق چایخوری در3/5اونس ماده­ غذایی؛قند می­ باشد. این میزان از قند دو سوم تا نیمی از میزان قند مجاز کودک را شامل می­ شود.

 طبق پژهش جدیدی که در نسخه آنلاین ژورنال  BMJ منتشر گردیده ­است، قند موجود در نوشیدنی­های میوه­ ای ، آب میوه ه­ای طبیعی و مخصوصا معجون­های میوه ­ای به طور غیر قابل قبولی بالاست.

 طبق گزارش بخش سلامت دانشگاه ییل، هر آمریکایی روزانه 22 قاشق چایخوری شکر، اضافه بر آنچه در مواد غذایی موجود است، مصرف می­ کند. در مورد نوجوانان مصرف قند اضافه به 34 قاشق چایخوری می­رسد.

 یک قوطی 12 اونسی نوشابه غیر الکلی حاوی 10 قاشق چایخوری شکر می­ باشد. طبق توصیه­ انجمن قلب آمریکا (AHA)  میزان مصرف قند مجاز برای کودکان ، 4-3 قاشق چایخوری و در نوجوانان 5 قاشق چایخوری می ­باشد.

 در بریتانیا طبق توصیه­ سرویس سلامت ملی (NHS)  میزان مجاز مصرف قند برای کودکان6-4 ساله 19 گرم (کمتر از 4 قاشق چایخوری) ، برای کودکان 10-7 ساله، 24گرم (کمتر از 5 قاشق چایخوری) است.

 از آنجا که آگاهی عمومی در مورد تأثیر نوشیدنی­های شیرین بر افزایش وزن و پوسیدگی دندانی افزایش یافته، بسیاری از افراد به آب ­میوه ­ها و معجون­های میوه ­ای به عنوان جایگزین سالمی برای سودا، چای سرد و دیگر نوشیدنی­ها روی آورده ­اند.

 حتی آب میوه­ های 100% طبیعی نیز از نظر محتوای قندی خالی از اشکال نیست.

حتی آب میوه­ های 100% طبیعی نیز آن­طور که به نظر می ­رسد بی­گناه محسوب نمی ­شود. آکادمی پزشکی کودکان آمریکا توصیه می­ کند که به نوزادان زیر 6 ماه آب میوه داده نشود  طبق توصیه این آکادمی، مصرف آب میوه در کودکان 6-1 ساله نباید از6-4 اونس معادل نصف تا سه چهارم یک فنجان تجاوز کند.

 میزان مصرف مجاز برای کودکان 7 تا نوجوانان 18 ساله، 12-8 اونس یا معادل 2-1فنجان توصیه شده ­است.

 پژوهشگران دانشگاه  لیورپول و دانشگاه لندن بریتانیا، میزان قند درهر 100ml (تقریبا 3/5 اونس) نوشیدنی­های زیر را سنجیدند: آب میوه­ ها، آب میوه­ای 100% طبیعی و معجون­های میوه ­ای که مخاطب آن­ها کودکان است. سنجش میزان قند بر اساس مشخصات ذکر شده روی جعبه این نوشیدنی­ها صورت گرفت.

 محققین، میزان میزان قند آزاد در 203 جعبه با سایز بندی لستاندارد (200ml یا حدود 7 اونس) و از برند­های نوشیدنی بریتانیایی وسایر فراورده­ های موجود در فروشگاه­ها را، بررسی کردند.

 قند­های آزاد شامل گلوکز، فروکتوز، ساکاروز، وقند مورد مصرف روزانه می ­باشد که توسط تولید کننده به محصول اضافه می ­شود ونیز شامل قند­های طبیعی موجود در عسل ، شهد­ها، آب میوه ­ها و کنستانتره­ های آب میوه است. اگرچه فروکتوز به طور طبیعی در میوه وجود دارد اما وقتی به عنوان نوشیدنی مصرف شود مانند دیگر انواع قند سبب ایجاد پوسیدگی می­ شود.

 قند­های طبیعی دیگری در میوه­ ها وسبزیجات وجود داردند که بدن به روش متفاوتی آن­ها را متابولیزه می ­کند که جهت محدود کردن انرژی دریافتی کاربرد دارند. این قند­ها مشمول مطالعه نشدند.

 بالغ بر 40% نوشیدنی­ ها حاوی چهار قاشق چایخوری شکر هستند

محتوای شکر موجود در نوشیدنی­ها از 0تا16 گرم در 100ml هستند که میزان متوسط آن 7 گرم در 100ml یا حدود 1/5 قاشق چایخوری است. میزان شکر در آب میوه­ ها و معجونهای میوه ای خالص به ­طور چشمگیری افزایش می­ یابد.

میانگین محتوای قند موجود در 21 آب میوه­ ای که در مطالعه مذکور بررسی گردید 10/7 گرم در 100ml یا بالغ بر 2 قاشق چایخوری و در 24 معجون میو­ه­ای 13گرم در 100ml یا بالغ بر 2/5 قاشق چایخوری بود.بیش از 40%محصولات حاوی 19 گرم یا حدود 4 قاشق چایخوری قند آزاد بودند که این میزان حداکثر میزان مصرف مجاز قند در کودکان محسوب می­ شود.

 حدود 78 محصول حاوی شیرین کننده­ های بدون کالری مثل آسپارتام بودند. با این­که این شیرین کننده­ ها ایمن تلقی می شوند، کارشناسان سلامت بر این باورند که این مواد سبب نمی ­شود که جوانه­ های چشایی کودکان به رژیم غذایی با میزان پائین قند عادت کند.

 طبق یافته­ های این مطالعه، پژوهش­گران به جمع­ بندی زیر رسیدند:

 . به­ جای مصرف آب میوه، میوه مصرف کنید.

 . آب میوه را با آب رقیق کنید یا از آب میوه­ های شیرین نشده استفاده کنید و مصرف آن را به زمان وعده ­های غذای اصلی محدود سازید.

 . مصرف این نوشیدنی ­ها را به 150ml در روز یا کمی بیشتر از 5 اونس کاهش دهید.

 . لازم است با اقدامات پیشگیرانه دولتی، تولید کنندگان، اضافه کردن قند­های غیر لازم را به آب میوه­ ها متوقف سازند.

 از دکتر Simon Capewell  پرسیده شد با توجه به یافته­ های مطالعه آیا لازم است که میزان مصرف میوه­ ها را نیز کاهش دهیم؛

 وی گفت:

 خیر؛ میوه برای سلامتی مفید است همین­طور سبزیجات. ما قطعا توصیه می­کنیم میوه­ و سبزی­جات به صورت نا محدود مصرف شود.

میوه کامل در مقایسه با آب میوه میزان فیبر بالایی دارد و در مقایسه با آب میوه زمان بیشتری طول می­ کشد که میوه خورده شود. شواهدی در دست است که نشان می­ دهد بدن میوه کامل را به روش متفاوتی متابولیزه می­ کند و انرژی دریافتی حاصل از مصرف میوه را بهتر از زمانی که آب میوه نوشیده می­ شود تنظیم می­کند.

 یکی از محدودیت­های مطالع این بود که پژوهش­گران تنها محصولاتی را مورد مطالعه قرار دادند که در فروشگاه­ها موجود بود. ممکن است نوشیدنی­های جایگزینی با محتوای قند کمتر وجود داشته باشد.

پرسش خود را مطرح کنید.
دسته بندی پرسش و پاسخ
موقعیت جغرافیایی
نحوه آشنایی
آپلود تصویر