براکت‌های ارتودنسی یکی از ابزارهای اصلی ارتودنسی هستند که برای اصلاح ناهنجاری‌های دهان و دندان در کنار بریس‌ها به کار می‌روند. براکت از طریق باند به دندان‌ها وصل شده و سیم (وایر) ارتودنسی را در خود نگه میدارد. امروزه انواع مختلفی از براکت برای اهداف و سلیقه‌های مختلف موجود است.
 
0
در گذشته برای مرتب کردن دندان‌ها که در اصطلاح دندانپزشکی ارتودنسی نامیده می‌شود، از براکت‌های فلزی و سیم‌هایی استفاده می‌شد که به شدت جلب توجه می‌کردند ولی امروزه میتوان از ارتودنسی نامرئی استفاده کرد. در ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته از پلاک‌هایی استفاده می‌شود که عملاً نامرئی است.
 
0
ارتودنسی با هدف حرکت دادن دندان‌هایی انجام می‌شود که به خوبی کنار یا روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند یا کج و نامرتب هستند. با اصلاح این مشکل‌ها به کمک ارتودنسی می‌توان سلامت دهان و دندان را نیز ارتقاء داد. از آنجایی که تمیز کردن دندان‌های نامرتب دشوارتر است، در این حالت احتمال پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری لثه افزایش می‌یابد.ارتودنسی پیش از این ارتودنتیا نامیده می‌شد که برگرفته از دو واژه یونانی "ارتوز" به معنای "صاف، بی‌نقص یا متناسب" و "دنتوز" به معنای "دندان" است.ارتودنسی شاخه‌ای از پزشکی است و متخصصین ارتودنسی در زمینه درمان نامرتبی دندان‌ها و اختلال‌های دندان هنگام بسته بودن دهان اموزش می‌بینند. تاریخچه ارتودنسی بسیار طولانی است و تأثیر آن بر سلامت انسان انکارناپذیر است.
 
0
برای مرتب سازی و زیبا تر کردن دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می شود. متخصصان ارتودنسی این درمان را بهترین روش می دانند اما روش های دیگری هم برای مرتب سازی دندان ها بدون ارتودنسی وجود دارد که نتیجه مطلوبی را به بیمار می رساند.
 
0